SGK o emeklilere 1 yıl boyunca 3 maaş birden verecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geçim derdi yaşayan emeklilere güzel haber geldi. SGK, belirli şartları sağlayan emeklilere ve emekli yakınlarına bir yıl boyunca 3 maaş birden verecek.

Çoğu kişinin bilmediği maaş yardımının detayları belli oldu. Ancak SGK, emeklilik maaşlarını artırmak ve emeklilere daha fazla gelir sağlamak amacıyla belirli şartların sağlanması gerekiyor.

Bu şartlara uyan tüm emekliler, normal emekli maaşlarına ek olarak ikinci ve hatta üçüncü bir maaş alma fırsatını yakalamış olacak.

MAAŞ BAĞLANACAK

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, bir sigortalı vefat ettiğinde, eşi ister çalışsın ister emekli olsun, ölüm maaşı alabilecek. Eğer eşlerden biri vefat ederse ise hayatta kalan eşe maaş bağlanacak.

Çalışmayan veya emekli olmayan eş, vefat eden eşinin maaşının yüzde 75’ini alacak, çalışan veya emekli olan eş ise maaşın sadece yüzde 50’sini alabilecek. Öte yandan maaş alma şartlarını karşılayan çocuklar varsa eğer ödenecek para belli oranlarda çocuklar arasında paylaşılacak.

MAAŞ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Vefat eden sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için bazı kriterler aranıyor. Örneğin, en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmalı, SSK sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olmalı ve toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerek.

HER AY KAÇ PARA YATAR?

Vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ödenecek aylık tutarı, hisseleri oranına göre hesaplanmaktadır. Örneğin, yüzde 50 hisse oranı olan eşe en az 3,750 TL, yüzde 75 hisse oranı olan eşe ise en az 5,000 TL maaş ödemesi gerçekleşir. Emekli aylığı ve eşten maaş alan bir kişiye alt sınır aylığı düzenlemesi kapsamında en az 11,250 TL ödenir.

O EMEKLİLER ÜÇ MAAŞ BİRDEN ALACAK

Bazı istisnai durumlarda SGK bazı emeklilere ise üç maaş birden ödeme gerçekleştirebiliyor. Örneğin, emekli bir kadın, kendi emekliliği için bir maaş alırken, vefat eden eşinden dolayı ikinci bir maaş alabiliyor. Üçüncü maaş olarak ise eğer babası memur emeklisi ise ve vefat etmişse, babasının maaşı da o emekliye ödenir. Yani böylelikle 1 yıl boyunca 3 maaş birden alabilir.

4/a’dan olan anne ve 4/a’dan olan babadan ayrı ayrı ölüm aylığına hak kazandığı takdirde yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısını alır. Hak sahibi 18 yaşına kadar her iki aylığı alır, daha sonrasında ise sadece yüksek olanı almaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx