Rusya: Lavrov ve Fidan, 31 Ağustos-1 Eylül tarihinde görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün düzenlediği günlük basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın başkent Moskova’da yapacağı görüşme hakkında açıklamada bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Zaharova, Lavrov ve Fidan’ın 31 Ağustos Perşembe ve 1 Eylül Cuma günü bir araya geleceğini açıkladı. Zaharova ilk olarak 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Fidan ve Lavrov’un Moskova’da görüşeceğini duyurmuştu. O açıklamada iki bakanın görüşme tarihiyle ilgili bilgi paylaşılmamıştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada da “Sayın Bakanımız, 31 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihlerinde Rusya Federasyonu’na bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Ziyaret kapsamında ikili ilişkilerimizin gündemindeki konular başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmelere dair istişarelerde bulunulması öngörülmektedir” denildi.

HAKAN FİDAN KİEV’E GİTMİŞTİ

Fidan, 25 Ağustos Cuma günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e giderek burada Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile bir araya gelmişti.

Görüşmeye ilişkin Zelenskiy’nin X hesabından yapılan açıklamada, “Bir dizi önemli konuyu görüşmek üzere Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın kabul ettim. Küresel Barış Zirvesi ve Barış Formülü için hazırlıklar, Rusya’nın Karadeniz tahıl koridoruna yönelik tehditleri… Türkiye’ye Ukrayna’ya olan tutarlı ve devamlı desteği için teşekkür ederim” denilmişti.

KREMLİN’DEN ‘ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ’ AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptığı davetle ilgili soruya yanıt vermiş, Putin’in Erdoğan ile Türkiye’de yapması beklenen görüşmenin ‘yakın zamanda’ olacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx