Norveç’te kabine değişikliği: Gazze ablukasını kınayan bakan görevden alındı

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, kabine değişikliğine gidildiğini açıkladı. Yedi bakanlıkta değişiklik yapılmasını öngören kabine değişikliği kapsamında Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeld de görevden alındı. Huitfeld, geçtiğimiz günlerde yaptığı iki ayrı açıklamada İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kınamıştı.

Reuters’ın haberine göre, Norveç’in İşçi Partili başbakanının duyurduğu kabine değişikliği ülkedeki yerel seçimlerden beş hafta sonra geldi. İşçi Partisi, bu seçimlerde yarışı Muhafazakar Parti’nin ardından ikinci bitirmiş, böylelikle parti 1924 yılından bu yana ilk defa ülke çapında yapılan bir seçimde yarışı ilk sırada tamamlayamamıştı.

BAKAN SAYISI 20’YE YÜKSELDİ

Bugün açıklanan kabine değişikliği ile birlikte Norveç Dışişleri Bakanlığı’na, 2012-2013 döneminde de dışişleri bakanı olarak görev almış olan ve mevcut kabinede İklim ve Çevre Bakanı olarak görev yapan Espen Barth Eide atandı. Değişiklik kapsamında, toplam dört bakan bakan görevinden alınırken, iki bakan kabinede yeni görevlere getirildi. Beş yeni bakan da kabinede göreve başladı. Buna göre, dijitalleşme ve kamu yönetimi için de yeni bir pozisyon açılarak kabinedeki bakan sayısı 20’ye çıkarıldı.

BAKAN GAZZE HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Anniken Huitfeldt, Norveç’te yayın yapan NRK Radyosu’nda İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin değerlendirmede bulunmuş, İsrail’in Gazze’ye yönelik ‘topyekûn abluka’sını kınamıştı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Bakan Huitfeldt, “İsrail, kendisini savunma hakkına sahiptir ama tüm yöntemleri kullanamaz” diye konuşmuş, konuya ilişkin olarak, “Bu kuşatmayı kınıyorum çünkü bu kadar çok insandan (Gazze’yi) terk etmelerini isteyince bunların gıda ve ilaçları da yokken kınamalısınız” ifadelerini kullanmıştı.

Huitfeldt, bir gün önce yaptığı ve bakanlığın resmi internet sitesinde de yayınlanan yazılı açıklamada da İsrail’in Gazze’de elektrik, su, gıda ve diğer zaruri ihtiyaçlara erişim dahil tam kuşatma uygulamasını kabul edilemez olarak nitelendirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx