İsrail muhalefet lideri Lapid: Netanyahu’yu değiştirmenin vakti geldi, ulusal bir yeniden yapılan hükümeti kurmamız gerekiyor

T24 Dış Haberler

İsrail’in muhalefet lideri Yair Lapid, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve aşırı sağcı kabinesinin değişme zamanının geldiğini söyledi. Lapid, “Ulusal bir yeniden yapılan hükümeti kurmamız gerekiyor” dedi. 

İsrail muhalefet lideri Lapid, 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusunun ve halkının direndiğini ancak “zayıf halkanın hükümet ve özellikle de başbakan olduğunu” söyledi. Muhalefet lideri, “Ulusal bir yeniden yapılanma hükümeti kurmamız gerekiyor. Likud buna liderlik edecek, Netanyahu ve aşırı sağcılar değiştirilecek” dedi. 

TIKLAYIN | Netanyahu’nun İsrail’deki güvenilirliği 7 Ekim’den bu yana düşüş gösteriyor; İsrailliler, Ordu Sözcüsü Hagari’ye daha çok güveniyor

Savaş kabinesi bakanı Benny Gantz’a yanıt

Savaş kabinesinin bakanlarından Benny Gantz, Pazartesi günü yaptığı açıklamada başbakanın değiştirilmesi çağrılarının “çılgınlıktan başka bir şey olmadığını” söylemişti. 

Lapid, Gantz’ın sözlerini kastederek “Şimdi zamanı değil diyen sesleri duyuyorum. 40 gün bekledik, daha fazla zaman yok. Şu anda ihtiyacımız olan şey güvenlik ve ekonomiden başka bir şeyle ilgilenmeyecek bir hükümet. Önümüzdeki yıl yeni bir seçimi göze alamayız” dedi.

İsrail’de 7 Ekim’den bu yana Hamas saldırısının nasıl mümkün olabildiği ve bu kadar yıkıcı hale gelebildiği konusunda bir sorumluluk tartışması yürütülüyor. Başbakan Netanyahu, 7 Ekim saldırısıyla ilgili sorumluluk kabul etmeyi reddediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx