İbrahim Kahveci: Zam bir yana ücret aldığınıza şükredeceksiniz

Asgari ücrete yapılacak zammın hangi enflasyon oranına göre belirleneceği tartışılıyor. Karar yazarı İbrahim Kahveci, yılda bir kez zam yapılacaksa açlık sınırının dikkate alınması gerektiğini belirtti, batmak üzere olan çok sayıda şirket nedeniyle önümüzdeki dönem işsizliğin artacağını ifade etti. 

Kahveci’nin yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Dikkat ederseniz ekonomi yönetimi ısrarla enflasyonun bir nedeninin yüksek ücretler olduğunu söylüyor.

Bana göre bu çok yanlış bir varsayım ama onlar da haklı… Çünkü vatandaş açlık sınırının altında ücrette bile REİS’lerine koştu. En düşük emekli maaşı 7500 lira ile dururken herkes REİS dedi.

O zaman yönetiminin düşük ücret için önünde bir engel yoktur. Toplumu daha da fakirleştirmek için önlerinde geniş bir alan mevcut.

Ama asıl mesele şudur: Önümüzdeki dönemde kemer sıkma sürecinde düşük ücrette bile iş bulmak zorlaşacaktır. Hatta 3-4 milyon civarı kişinin işini kaybedeceğini ben defalarca yazıyorum. (Seçimlerden önce yazdım)

Bakınız 2019 yılında kemer sıkma politikasında 2 milyon 252 bin lise ve altı eğitimli işini kaybetmişti.

Şimdi çok daha sert bir kemer sıkma politikası gelecek ve de artık dış politikada da feci şekilde sıkışmış durumdayız.

Ben derim ki ücretin düzeyine bakmayın ve işinize sahip çıkın. Çünkü Türkiye zombi şirketlerde dünya lideri. Yani batmak durumda şirketimiz çok fazla.

Artık düşük faiz ve ucuz emek bileşeni ile süren bu yalancı cennet bitiyor. Sizlere resmen deniyor ki, ‘bir ücret alıyorsanız sevinin, seviyesi hiç önemli değil’. Haklılar…”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir