Gençlere telefon ve internet desteği

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Erdoğan, “Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik fiyat desteği vereceğiz. Yine örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. 18 yaşına giren tüm gençlere 1 yıl süreyle geçerli Genç Kart vereceğiz, müze, sinema tiyatro, sinemadan ücretsiz ya da indirimli faydalanabilecekler” dedi. Erdoğan, yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanının pilot proje olarak deprem bölgesinde uygulanacağını duyurdu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: 

OVP’YE DESTEK DAVETİ: 3 yıl boyunca ekonomide yol haritamız olacak Orta Vadeli Program’ı (OVP) kamuoyumuzla paylaştık. İş dünyasında memnuniyetle karşılandı, uluslararası yatırımcıların tepkisi de son derece olumluydu. Temel hedefimiz yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarla sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamaktır. 3 yılın sonunda 1,3 trilyon doları aşan bir ekonomik büyüklüğü ve 15 bin dolara yaklaşan kişi başına milli geliri yakalayacağız. OVP’nin tamamlayıcısı niteliğindeki 12. Kalkınma Planı ve Hükümet Programını yakında milletimizin ve iş dünyamızın takdirine sunacağız. Türkiye Yüzyılı’nı biz ilan etmiş olsak da bu vizyon 85 milyonun tamamının milli hedefi, ülküsü ve idealidir. Milletimizin her bir ferdini OVP’ye destek olmaya davet ediyorum.  

EVLENECEK GENÇLERE FAİZSİZ KREDİ: Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri de Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulmasıydı. Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projemizde ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğalgaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız. Yeni evlenen gençlere Aile ve Gençlik Bankası’ndan karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız. 

ERMENİSTAN’A UYARI: Yıllardır bölgedeki çözümsüzlükten beslenen kimi devletlerin iddialarının tamamı safsatadan ve iftiradan ibarettir. Ermenistan’ın da dışarıdan ve diasporadan gelen bu tür kışkırtmalara pirim vermemesini bekliyoruz. Ermeni halkının refahı, huzuru, esenliği komşularıyla kavgada değil, barıştan ve işbirliğinden geçmektedir.

‘Fırsatçılara göz açtırmıyoruz’

ALDATICI İLANA 100 BİN LİRA CEZA: Son dönemde artan hayat pahalılığının, gıdadan kiraya kadar insanımızın günlük hayatında ortadan çıkacağı ana kadar bu dengesizlikleri gidermek de bizim bir diğer önceliğimizdir. Bunun için sabırlı ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Vatandaşımızın lokmasına kasteden fırsatçılara göz açtırmıyoruz. Attığımız çeşitli adımlarla otomobil piyasasındaki balonu söndürdük. İlan sitelerini 1 Kasım tarihi itibarıyle sahte ve aldatıcı emlak ve otomobil ilanlarından dolayı mesul tutuyoruz. Yanıltıcı ilan verilmesi veya bu konuda zafiyet gösterilmesi halinde 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız. Deprem bölgesinde özellikle inşaat malzemelerinin temini ve fiyatıyla ilgili benzer tamahkarlıkların yaşandığını görüyoruz. Depremzedelerimizi mağduriyeti fırsata çevirmeye çalışan açgözlülerin insafına kesinlikle bırakmayacağız. Gereken her türlü hukuki, idari ve yasal tedbiri alarak bu fırsatçıların da kararlılıkla üzerine gideceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx