Başörtülü öğrenci staja kabul edilmemişti! Tanık mahkemede konuştu

İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya taraf avukatları katıldı. Olay günü Nezaket Akbulut’un yanında olan arkadaşı tanık olarak dinlendi.

İfadesinde, “Biz olay günü Nezaket ile birlikte Özlem hanımın odasına bir süre bekledik. Özlem hanım geldi. Öncesinde biraz konuştuk, bizi üniversitenin gönderdiğini söyledik. Sonra Özlem hanım Nezaket’e kılık kıyafetinin, özellikle başörtüsünün yönetmeliklerine uymadığını bu nedenle okulda staj yapamayacağını, o okulda hiçbir öğretmen ve stajyerin başörtülü olmadığını söyledi. Nezaket’e başörtüsünü çıkartma durumunun olup olamayacağını sordu. Ancak nezaket bunu reddetti, ‘Tabi ki başörtümü çıkartmayacağım’ dedi. Özlem hanım Nezaket’e, ‘Aslında üniversite bizim seni almayacağımızı bilir. Seni niye gönderdi’ dedi. Daha sonra Nezaket’i gönderdiler ancak ben o gün orada staj yaptım. Normalde staj süresi 1 yıl ama okulumuz Nezaket’in bu olayı sebebiyle ikimizin de stajını o okuldan aldı. Bizim o okulda staj yapmamızı okul belirlemişti” dedi. Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Özlem Öztoprak hakkında “Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx