Zelenski’den ‘Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’ yorumu: Erdoğan ve Guterres’e minnettarım

Posted by

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, dün İstanbul’da “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanmasına ait Facebook hesabından manzaralı bildiri paylaştı.

Volodimir Zelenski, “Bugün devletimiz ve tüm uygar dünya değerli bir mutabakata vardı” değerlendirmesinde bulunarak, bu muahedenin Ukrayna limanları üzerindeki blokenin kaldırılmasını sağladığını vurguladı.

Zelenski, mutabakat sayesinde geçen yıl toplanan 20 milyon ton tahıl ihraç edileceğini, bu sene şimdiden toplanmaya başlanan hasadın da icra edileceğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Bu vesileyle Rusya’nın kışkırttığı besin krizini azaltma talihimiz var. Ayrıyeten bize yardım eden ülkeler dahil dünyanın birçok ülkesinde siyasi kaosa yol açabilecek kıtlığı tedbire bahtımız var. Bu da Ukrayna’nın bu savaşta hayatta kalabileceğinin bir öbür ispatıdır.”

Zelenski, Ukrayna’dan deniz ihracatının tekrar başlatılması için birçok önderin efor gösterdiğine işaret ederek, “Bu bağlamda bilhassa BM Genel Sekreteri’ne ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eforlarından ötürü minnettarım” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.