Van’da evlat nöbetindeki ağabey: Kardeşim gel teslim ol

Posted by

Van’da 39’uncu haftada bir ortaya gelerek evlat nöbeti tutan aileler, HDP ve terör örgütü PKK aleyhine slogan attı. Üniversitede okurken kandırılıp dağa götürülen kardeşi Fatih için aksiyona katılan Abdullah Arslan, “Çözüm süreci devrinde kardeşimi okurken kandırıp götürdüler. O günden bugüne kadar aradık ancak bulamadık. Şayet beni duyuyorsan kardeşim, gel teslim ol. Evine gel, annem hasta, seni bekliyor” dedi. 

Van’da çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, 39’uncu haftada Cumhuriyet Caddesi’nde bir ortaya geldi. Aileler, ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve üzerinde ‘Dağları kurtlara, kuşlara bırakın’, ‘Çocuklarımızı istiyoruz’, ‘Anneler nöbette’, ‘Artık kâfi, yakamızdan düşün’, ‘Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak’ yazılı dövizlerle yürüyüş yaptı. HDP binasına kadar yürüyen aileler için polis de güvenlik tedbiri aldı. Aileler, binanın önünde ‘Kahrolsun PKK, iş birlikçi HDP’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı.

HDP Vilayet Başkanlığı binasından ailelerin sesini bastırmak için müzik çalınması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı grupları, ‘yüksek ses’ gerekçesiyle şu ana kadar 15 bin ceza kesildiğini belirtti. Bu haftaki aksiyonda ise müzik çalınınca aileler reaksiyon gösterdi. Aksiyona katılan Nazlı Sancar, barikatı aşıp binaya girmek istedi fakat polisler durumu engelledi.

‘ELİNİZDE KALEM ALIP SİLAH VERDİLER’

Kızı Şeyma için 2 yıl Diyarbakır’da HDP vilayet binası önündeki aksiyona katıldığını söyleyen Sancar, şu tabirleri kullandı:

“1,5 yıldır da Van’da bu hareketi sürdürüyorum. Sonsuza kadar kararlıyım, geri adım atmıyorum. Birinci günden beri ‘Ya zafer, ya ölüm’ demiştim. Sözümün ardındayım. Müzik sesini açıp bizim sesimizi bastırmaya çalışıyorlar. Biz bu çabadan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu çabayı yalnızca çocuğum için değil, dağdaki bütün çocuklar için veriyorum. Dağda olan çocuklara sesleniyorum. Gelin evladım, canlarım, ciğerlerim. Gelin devlet güçlerimize teslim olun. Sizin hayallerinizi kırdılar, ellerinizde kalem alıp, silah verdiler. Siz bu katillere nasıl güveniyorsunuz. Gelin anne kucağına, sıcak yuvanıza dönün. Avrupa insan Hakları Mahkemesi neden bizim çocuklarımız için konuşmuyor. Bizim çocuklarımız can değil mi? 3 yıldır bu anneler feryat ediyor. Bunlar nerede? Biz bu gayretimizden asla vazgeçmeyeceğiz.”

‘KARDEŞİMİ KANDIRIP DAĞA GÖTÜRDÜLER’

Balıkesir’de üniversite okurken 19 yaşında kaçırılan kardeşi Fatih için harekete katılan ağabey Abdullah Arslan ise, “Çözüm süreci periyodunda kardeşimi Balıkesir’de İnşaat mühendisliği kısmı okurken kandırıp gödürdüler. O günden bugüne kadar aradık, fakat bulamadık. Şayet beni duyuyorsan kardeşim gel teslim ol. Konutuna gel, annem hasta, seni bekliyor. HDP’liler sizi kandırıp dağa götürdüler. Sizin kanınızın üzerinde burada rant çeviriyorlar, para kazanıyorlar. Onların çocukları en hoş yerlerde yaşıyorlar, en hoş okullarda okuyorlar. Biz devletimizin yanındayız. Ailemiz korucudur. Seni kandırdılar, sen de gel bize katıl. Ülkemiz dünyanın en hoş adeletli ülkesidir.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.