Üniversiteli gençler, ürettikleri roketle ABD’de yarışacak

Posted by

Türkiye’nin savunma endüstrisi ve uzay alanındaki çalışmalarına katkı sunmak içinproje geliştiren Atatürk Üniversitesi öğrencileri, yararlı yük de taşıyan, 3 bin metre irtifaya çıkabilen roketleriyle Amerika’da katılacakları müsabakada birinci olup Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor.

14 ÖĞRENCİ, TEKNOKENTTE ROKET GELİŞTİRDİ

AA’nın haberine nazaran; Cet Teknoket’in sunduğu imkanlarla TTurks ve Atauni roket kadrolarını birleştiren öğrenciler, 14 şahıstan oluşan “Altair” isminde yeni ekip kurdu.

Ekip kaptanları olan Atatürk Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Muhammet Buyruk Turgut ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Ahmet Erbil Yılmaz, takım arkadaşlarıyla çalışmalarını Cet Teknokent’te yürütüyor.

YARARLI YÜK DE TAŞIYABİLEN ROKET, MUVAFFAKİYETLE DENENDİ

ABD’deki Spaceport America Cup (IREC) Roket Müsabakası’na katılmak için yeni bir model roket çalışması yapan grup, yararlı yük de taşıyan roketin deneme fırlatmalarını Roket Sanayi ve Ticaret AŞ (ROKETSAN) yetkilileri eşliğinde Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirdi.

Fırlatmayı muvaffakiyetle tamamlayan grup, test atışında roketin yüzde yüz muvaffakiyet sağlamasının memnunluğunu yaşıyor.

ABD’DEKİ YARIŞTA BİRİNCİLİK HEDEFLİYORLAR

Türkiye’nin savunma endüstrisi ve uzay alanındaki çalışmalarına katlı sunmayı hedefleyen üniversiteliler, artık Amerika’da katılacakları müsabakada birinci olup Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor.

5 YILDIR ROKETLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR

Grubun kaptanlarından Muhammet Buyruk Turgut, yaklaşık 5 yıldır araştırma hedefli (sonda) roketler üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

TEKNOFEST’E DE KATILDILAR

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği’ne dönüşen TEKNOFEST yarışlarına katıldığını ve burada deneyim sahibi olduklarını söz eden Turgut, “TEKNOFEST roket yarışlarında elde ettiğimiz deneyimlerle yurt dışındaki yarışlara katılıyoruz. Amerika’da düzenlenen IREC Roket Müsabakası’na başvurduk. Finalist durumdayız. Yaklaşık 2 hafta evvel test atışımızı gerçekleştirdik. Test atışımızla roketimiz yüzde 100 başarılı halde misyonunu tamamladı.” diye konuştu.

“BAYRAĞIMIZI ABD’DE DALGALANDIRMAK İSTİYORUZ”

Haziran ayında roketlerini, Amerika’nın New Mexico eyaletinde fırlatacaklarını lisana getiren Turgut, “Bayrağımızı Amerika’da dalgalandırmayı planlıyoruz. Orada hoş bir derece elde edip ülkemize geri dönmek istiyoruz.” dedi.

Grup kaptanlardan Ahmet Erbil Yılmaz da 2019’dan beri çağdaş ve sonda roketçilik üzerine çalışıp TEKNOFEST müsabakalarına katıldığını söyledi.

Bu sene iki grup birleşerek kurdukları grupla dünyanın en itibarlısı IREC Roket Müsabakası’nda finale katılmaya hak kazandıklarını belirten Yılmaz, yarışa katılacakları roketin kendine mahsus sistemlerinin olduğunu vurguladı.

3 BİN METREYE YÜKSELEN ROKET 4 KİLOGRAM YARARLI YÜK TAŞIYOR

Roket hakkında bilgiler veren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Ürettiğimiz roketin üzerinde bulunan kapak sistemi büsbütün mekanik. Genelde basınçlı gazlı sistemler kullanılır. Biz bunların yanında mekanik sistemler de kullanıyoruz. Roketin bu sistemi patent basamağında. Roketin 3 bin metreye çıkması da kıymetli özellik. Roketimiz üzerindeki 4 kilogramlık yararlı yükü en yüksek noktada bırakıp kendi otonom sistemleriyle yere inebiliyor. Devletimizin başlattığı uzay hareketleri çerçevesinde nitelikli bireyler olmaya çalışıyoruz. Ülkemizde sahiden katma pahalar yaratmak istiyoruz. Hem biz hem de bizden sonraki jenerasyonlara ışık tutabilmek, hoş bir yer hazırlayabilme uğraşındayız.”

Yılmaz, üniversitede derse girmenin yanında aldıkları bilgileri teorik olarak hayata dökmeye çalıştıklarını kelamlarına ekledi.

büyükorhan escort

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.