Ukrayna’dan Yılan Adası’yla ilgili argümanlara sert karşılık: Hepsi palavra

Posted by

Yermak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Yılan Adası’nda artık Rus yok. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, harika bir operasyonla onları kapı dışarı etti.” tabirini kullandı.

Rusya’da Yılan Adası’ndan çekilmelerinin âlâ niyet jesti olarak sunulduğuna işaret eden Yermak, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Karadeniz’deki Yılan Adası’ndan istekli olarak çekilmesine ait açıklamasının “yalan” olduğunu savundu.

Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeriy Zalujniy da Ukrayna ordusunun akınlarına dayanamayan Rus birliklerinin Yılan Adası’nı terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Zalujniy, “Havadan ataklarımıza dayanamayan işgal birlikleri Yılan Adası’nı terk etti. Topraklarımızın stratejik açıdan değerli bir kısmını kurtarmak için azami tedbirler alan Odessa bölgesi savunucularına minnettarım.” sözlerini kullandı.

Genelkurmay Lideri Zalujniy, adanın kurtarılmasında kıymetli rol üstlenen Ukrayna üretimi “Bogdan” obüsünün tasarımcılarına ve imha araçları yardımında bulunan yabancı ortaklara teşekkür etti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Güney Ünitesi, daha evvel yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı operasyonu sonucunda Rusların iki hız teknesiyle Yılan Adası’nı terk ettiklerini bildirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da yeterli niyet göstergesi olarak Yılan Adası’nda kendilerine verilen vazifeleri tamamladıklarını ve buradaki askeri birlikleri geri çektiklerini duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.