Ukrayna’daki neo-Nazi Azak Taburu’nun karanlık sicili

Posted by

“Beni baş aşağı astılar; başıma, gövdeme, uzuvlarıma vurdular. Başımdan aşağı döktükleri su ile kendime geldim. Sol kulağımın yanından silah sıktılar…” Bu kelamlar, Ukrayna Komünist Partisi üyesi Tatiana Ganja‘ya ilişkin. 

30 Ekim 2014‘te Mariupol’da, Azak Taburu‘na mensup üniformalı beş milis tarafından gözaltına alındı. 11 Mayıs referandumu için çalışma yürütürken, “Uzlaşmaz bir ayrılıkçı” olarak kara listeye alındığının farkında bile değildi.

26 Aralık‘ta Ukrayna ile Donetsk Halk Cumhuriyeti ortasında yapılan bir mahkûm takasının akabinde özgür bırakıldı. O tarihten bu yana Donetsk’teki yurtlardan birinde yaşıyor. Azov, Mariupol‘daki meskenini yağmaladı.

BAŞLANGIÇ

Nisan 2014’teki Yevromaydan olaylarından sonra Ukrayna’nın güneydoğusundaki tüm büyük kentlerde Meydan destekçileri ve muhalifleri ortasında sokak savaşları patlak verdi. Periyodun Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandr Turchynov bunun üzerine Donbass’ta bir Terörle Gayret Operasyonu başlatıldığını duyurdu. NATO, operasyona katılan “gönüllü taburları” desteklerken bu taburlar daha sonra sivillere ve esir alınan milislere yönelik vahşetleriyle ün kazandı.

Azak Taburu, Harkov merkezli neo-Nazi örgütü, Ukrayna Vatanseverleri‘nin bir kolu olarak 5 Mayıs 2014‘te kuruldu ve “Vatanseverler” birinci kongrelerini, 1999’da Hitler Almanya’sında görülen yürüyüşlere emsal bir meşale alayı ile açtılar. 50-60 savaşçıdan oluşan ünitede birkaç düz tüfek ve tabanca vardı. Direkt Reichsführer SS Himmler‘in ordusuna atıfta bulunan Kara Kolordu yamaları Azak tarafından uzun mühlet kullanıldı.

Azak, başlarda Ukrayna İçişleri Bakanlığı Özel Misyonlar Devriye Polisine bağlı istekli bir taburken Ekim 2014‘te Ulusal Muhafız Alayına dönüştürüldü. Kısa bir müddet sonra da top ve tank kullanma yetkisi ile donatıldı.

MARİUPOL KATLİAMI

Azak’ın varlığı, Mariupol sakinleri için 2022‘den çok öncesine dayanıyor. Çünkü 2014 baharında orada olanlar, Donbass katliamının en ölümcül kesitini yaşadılar. 

Donetsk Halk Cumhuriyeti‘nin bağımsızlığına ait referandumun 11 Mayıs 2014‘te yapılması planlanıyordu. Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SBU) eski Yarbay Vasily Prozorov‘a nazaran, Mariupol’deki polis memurlarına, sandık merkezlerini kapatarak seçim komitesi üyelerini gözaltına almaları ve oylamayı engellemeleri istikametinde buyruk verildi. Lakin bölge halkı bunu reddetti. Çıkan olaylar sonucunda çok sayıda polis memuru, güvenlik vazifelisi ve sivil ömrünü yitirdi.

BEYAZ ÖNDER

‘Beyaz Önder’ takma ismiyle bilinen neo-Nazi Andriy Biletsky, 2014 yılında, mahpustan beraat ettirilerek Azak’ın başkanı oldu ve tıpkı yıl Ukrayna parlamentosuna seçildi. Gerisinde, Azak ünitesi için “özel planları” olduğunu söz eden Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov vardı.

Andriy Biletsky, Sputnik / Stringer

Biletsky, bir konuşmasında şöyle diyordu:

“Neslimizin uğraşının maksadı, Üçüncü İmparatorluk olan Büyük Ukrayna’yı yaratmaktır. Ulusumuzun bu kritik yüzyıldaki tarihi vazifesi, dünyanın beyaz halklarına, varlıkları için son bir haçlı seferi örgütlemek ve Samiler liderliğindeki insanlık dışılığa karşı gerçekleştirilecek bu haçlı seferine önderlik etmektir…”

Aynı Biletsky, ‘kan saflığı’ üzerine de şu sözleri kullanıyordu:

“Göçmen sorunu nitekim de kilit bir sorun. Bizim inancımız, insanlarımızı yok eden her şeyi yok etmek istikametindedir. Bildiğiniz üzere her şeyi; ekonomiyi, sokaklardaki sistemi, demografiyi, güçlü ordu ve donanmayı, nükleer silahları geri getirebilirsiniz lakin geri getiremeyeceğiniz tek şey kanın saflığıdır…”

Biletsky taraftarları, 14 Nisan 2006‘da, Koliivshchyna‘nın (1768’de Polonyalılar ve Musevilerin toplu katliamına yol açan Kazak ayaklanması) yıldönümünde, kent merkezinde yabancı aksiliği temalı, “İşgale karşı Ukrayna yürüyüşü” düzenlediler. Çeşitli iddialara nazaran mitinge 100 ila 200 kişi katıldı. Bu olayı Harkov’daki Vietnamlıların pansiyonlarına yönelik akınlar izledi.

KAMPLAR VE EĞİTİMLER

Biletsky, saflarına katılmaları için aşırı-sağcı gençlik alt kültürlerinin temsilcilerini davet yaptı. Genç neo-Naziler; örgütün dayak, baskın ve pogrom üzere şiddetli çaba sistemlerine başvurmasından etkilenmişlerdi.

Aynı periyotta çok sağcı ve paramiliter Ukrayna Vatanseverler örgütü de “vyshkols” isimli eğitim kamplarını organize etmekteydi. Bu kamplarda, okul çocukları için havalı tüfeklerle ateş etme, ormanlarda yürüyüş yapma ve kamp ateşi etrafında müzik söyleme aktiflikleri düzenleniyordu. Biletsky ise öbür taraftan milislere özel savaş, taarruz ve yakın dövüş eğitimi veriyordu.

Azak’ın yalnızca Harkov şubesinde 2010’ların başında 200 ila 300 ortasında savaşçı vardı ve bunlardan kimileri, daima olarak örgütün binalarındaki kışlalarda yaşıyordu.

 FİNANS KAYNAKLARI

Azak, kısmen oligark tarafından finanse ediliyordu. Ayrıyeten, Ukrayna Ulusal Bilgi Servisi (yerel bilgi toplama, iletim ve sürece pazarındaki en büyük şirketlerden biri) yöneticisi Svetlana Zvarich de faaliyetlerine dayanak oluyordu. Lakin bunun dışında örgüt de karıştığı soygun ve yağma olaylarıyla kendine finansman yaratıyordu.

Örneğin 2016 yılında bir kuyumcuyu soyulmuş ve tezgâhtarı da öldürülmüştü. Birebir yıl Azak kumandanlarından Vadym Troyan‘ın buyruğundaki kuvvetler Kievli bir iş insanından zorla iki milyon Grivna (68 bin dolar) meblağında haraç almıştı. SBU Lideri Vasyl Hrytsak‘a nazaran Azak Taburu birebir yıl misal en az on suça karıştı.

Azak milisleri için haraç kıymetli bir gelir kaynağıdır. Bölgedeki kumarhanelerden birinin sahibi tarafından Sputnik’e verilen demece nazaran, kelamda vatanseverler 2015 yılının ortalarında ortaya çıktı ve tüm kumar salonlarını ziyaret ederek “pazarlık” teklif ettiler. Her salondan ayda 30 ila 50 bin Grivna [1000 ila 1700 dolar] tahsil ettiler. Ödemedikleri takdirde bir hafta içinde Molotof kokteyller ile kumarhaneyi yakacaklarını belirttiler.

Igor Kolomoisky 

NAZİZİM LABORATUVARI

Azak Taburu, güçlü ideolojik geçmişiyle öne çıkıyor. Neo-Naziler, anti-Semitler ve ırkçılar, taburun ön saflarında yer alıyor. Sembolleri, Nazi Almanyasının sembolü Üçüncü Reich; çabucak tüm askeri üniteleri üniformalarında bu yamaları kullanıyor.

Bazı fotoğraflar, Azak savaşçılarının Temmuz 2014’te Donbass’a gönderilmeden evvel bağlılık yemini ettiğini gösteriyor. Alayın bayrağında tekrar bir Nazi sembolü olan ‘Wolfsangel’ bulunuyor. Bu işaret, tıpkı vakitte Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman Emekçi Partisi‘nin (NSDAP) de amblemidir.

Biletsky bir röportajında Azak’ta üç düzine ulustan temsilci olduğunu, söylüyor ve şöyle devam ediyor, “Aramızda Çinli ya da Nijeryalı yok…”

Her ikisi de Azak tarafından 2016 yılında kurulan Ulusal Kolordu ve Ulusal Druzhina ünitelerinin sayfalarında alayla alakalı yabancılarla yapılmış bir dizi görüntü röportaj mevcut.

O röportajlardan birinde, Rus asıllı bir neo nazi olan Alexei Levkin‘in görüşleri de mevcut. Çok sayıda etnik cinayet işleyen bir çetenin üyesi olmaktan karar giymiş bir neo-Nazi olan Levkin, faşizmi, SS taburlarını ve Üçüncü Reich’ın toplama kamplarını yüceltiyor.

Levkin’in günlüğünden yapılan alıntılarda şu tabirler yer alıyor: “Adolf Hitler, Beyaz Dünyamız için eşitsiz bir tartışmaya girişmiş büyük bir önderdir. O, gayretimizin büyük sembolüdür…”

Başka bir istekli, Norveçli Joachim Fürholm, Hitler’i “nasyonal sosyalist devrimci” olarak nitelendiriyor ve 2011’de kanlı bir harekete imza atan Norveçli çok sağcı terörist Breivik‘in yaptıklarına da “hayranlık” duyuyor.

Fürholm, bir Nazi radyosu olan Radyo Wehrwolf‘a verdiği röportajda Azak’ı “faşizm laboratuvarı” olarak kıymetlendiriyor. Fürholm, kelamlarını şöyle bitiriyor, “Kendimi Batı’nın her yerinden küçük bir istekli kümesine liderlik ederken buldum: Hedef biraz savaş tecrübesi kazanmak ve adamlardan kimilerini marifet ve bilgi aktarmaları için geri göndermekti. Bir bakıma faşist bir laboratuvar…”

 

 

Kaynak: Sputnik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.