Üç boyutlu yazıcıyla hastanın kafatasına kemik üretildi

Posted by

Kafa travmasına bağlı beyin kanaması rahatsızlığı geçiren 46 yaşındaki Gökhan Keskinkılıç’ın kafatasına üç boyutlu yazıcıyla üretilen yapay kemik yerleştirildi.

DHA’nın haberine nazaran, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, baş travması kaynaklı beyin kanaması geçiren Gökhan Keskinkılıç’ın kafatası için üç boyutlu yazıcıyla yapay kemik yapıldı.

Hayati işlevlerinin devam etmesi ve beyin ödemine mahzur olunması için hastanın kafatası kemiğini çıkardıklarını belirten Başhekim Dr. Yakup Çetinkaya, “Kafatası kemiği, yerine yerleştirilmek gayesiyle hastanın karnında saklanıyor. Bu aslında bütün dünyada uygulanıyor. Yalnız bazen çeşitli sebeplerden ötürü bu saklanan kafatası kemiği küçülüyor ve eski yerine konamayacak hale geliyor. Bu durumda yapay kemikler oluşturuluyor. Şimdiye kadar uygulanan formüller çok kıymetli, titanyumdan yapılan gereçler konuluyordu. Metil metakrilat isimli husustan büsbütün arkadaşlarımızın çalışmaları sonucu hastaya özel kemik oluşturularak kafatasına yerleştirildi. Hastamızın olağan bir kozmetik görünüşe kavuşmasını sağladık” diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren tabiplerden Beyin ve Hudut Cerrahı Dr. Öğretim Üyesi Kaya hastanın karnına koydukları kemikte 2 santimetre kadar küçülme meydana geldiğini aktararak, şu tabirleri kullandı:

“Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı’nda vazifeli asistan Enes Kesen ile yaptığımız bir programla hastanın tomografilerini kullanarak üç boyutlu yazıcıdan 200 lira üzere bir maliyetle yapay kemik ürettik. Başarılı bir ameliyat oldu. Bunu yapay bir kemikle uygun maliyetle SGK’ye hiçbir yük olmadan çok cüzi bir ölçüye yapmış olduk. Hastaların rastgele bir maddi kaybı olmadı, olağan kemiğiyle bu kemik ortasında hiçbir fark yok.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.