Türkiye’nin birinci denizaltı test altyapısı hayata geçirildi

Posted by

Türkiye’nin denizlerdeki hak ve menfaatlerini muhafaza anlayışının yansıması olan Mavi Vatan, denizaltılar için yeni bir test kabiliyeti kazandı.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından Türkiye’nin birinci denizaltı test altyapısı (DATA) hayata geçirildi.

Bir test platformu olan VERİ, denizaltıya gereksinim duymadan denizaltı mühimmatlarının test ve simülasyonunu yapabiliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DATA’nın açılışını gerçekleştirdi. DATA’nın Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin dizayn ettiği, uyguladığı ve ürettiği bir sistem olduğunu tabir eden Bakan Varank, “DATA, değerli mühimmatların geliştirme süreçlerini çok hızlandıracak. Bundan sonra denizaltılarımızın kullanacağı mühimmatları da dünya konuşacak.” dedi.

Açılışın akabinde sualtı atış düzeneğinden Bakan Varank’ın komutuyla test atışı yapıldı. Bakan Varank muvaffakiyetle sonuçlanan atış sonrasında, VERİ grubunu tebrik ederek “İnşallah buradaki kabiliyetlerle Türkiye’nin caydırıcılığı çok daha fazla artacak.” tabirlerini kullandı.

Bir denizaltıya bağlı kalmadan denizaltı mühimmatlarının test edilmesini sağlayacak VERİ, Gür ve Preveze sınıfı denizaltıların fırlatma sistemi ile özdeş yapıda geliştirildi.

Su altında 60 metre derinliğe kadar atış imkanı bulunan VERİ, karadan da denetim edilebiliyor. DATA’da bulunan çok sayıda sensör ile inançlı ve denetimli test ortamı sağlanırken atışlar süratli ve düşük maliyetle gerçekleşiyor.

Türkiye’de ilk

Türkiye, savunma endüstrisinde çok başarılı örnekler çıkaran yerli ve ulusal eserlere bir yenisini daha ekledi. Denizaltılardan atılan mühimmatların eğitim, test ve sertifikasyon süreçlerini her manada güzelleştirecek Türkiye’nin birinci denizaltı testleri altyapısı olan VERİ tesisi açıldı.

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ile TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş katıldı.

Yerli firmalar katkı verdi

Açılışın akabinde bir sunum yapan TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Okumuş, çok uzun süren çalışmaların akabinde Gür ve Preveze sınıfı denizaltıların fırlatma sisteminin teğe bir birebirini geliştirdiklerini söz ederek “Hem mekanik, hem elektromekanik, hem de denetim sistemleri olarak büsbütün yerli mühendislik firmalarımızın katkılarıyla bizim sistem mühendisliğini yaptığımız, proje yürütücülüğünü yaptığımız bir kapsamda tamamlandı.” dedi.

“Bismillah, salvo ateş”

Sualtı atış platformu, vinçle suyun 14 metre altına indirildi. Düzenek içerisindeki test kapsülü, Bakan Varank’ın geri sayımının akabinde “Bismillah, salvo ateş” komutuyla fırlatıldı. Bölgenin doğal pozisyonu nedeniyle Rodos Adası’na yanlışsız ateşlenen kapsülün, muvaffakiyetle su yüzeyine ulaşması alkışlandı.

Data grubuna tebrik

Bakan Varank atış sonrasında, “Böyle bir kabiliyeti ülkemize kazandırdığınız için tebrik ediyorum. İnşallah buradaki kabiliyetlerle Türkiye’nin caydırıcılığı çok daha fazla artacak. Yalnızca biz değil çocuklarımız da torunlarımız da sizlere minnettar kalacak.” sözlerini kullanarak VERİ grubunu kutladı.

Test sonrası değerlendirmelerde bulunan Varank, özetle şunları söyledi:

Denizaltısız mühimmat testi

TÜBİTAK SAGE uyumunda Ulusal Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetlerimizin iş birliğinde geliştirilen denizaltı test altyapısı sisteminin atış testine katıldık. Bu altyapı, denizaltıların kullanacağı bütün mühimmatların test edilebileceği, bir denizaltıya gereksinim duymadan denizaltından havaya, karaya ya da deniz yüzeyine atılan bütün roket sistemlerinin, mühimmatların kolaylıkla test edilebildiği bir altyapı.

Doğal bu türlü bir kabiliyete sahip olmak, bilhassa denizaltıların kullanacağı güdümlü füzeler dahil değerli mühimmatların geliştirilme süreçlerini çok hızlandıracak. Bu manada TÜBİTAK SAGE ile adeta bir denizaltı simülatörünü geliştirmiş olduk ve burada da onun bir test atışına katıldık.


Denizde yeni bir kabiliyet

Savunma sanayi alanında Türkiye son periyotta büyük kabiliyetler kazandı ve bu kabiliyetlerini her alana yaymaya çalışıyor.

Mavi Vatan’da gelecekte oluşabilecek bütün risklere karşı vatan savunmasına kararlı bir formda devam eden Türkiye’nin bilhassa deniz alanında da kendi kabiliyetlerini geliştirmesi, savunma sanayi alanında denizde birtakım kabiliyetleri başarması değerli.


Testler kolaylıkla yapılacak

İşte bugün ülkemize kazandırdığımız test altyapısıyla bu kabiliyetleri geliştirirken kullanacağımız kıymetli bir işi başarmış olduk. Bunun yanında, TÜBİTAK SAGE’nin kimi kamuoyunca bilinen kimi kamuoyunca bilinmeyen farklı roket projeleri var. İnşallah buradaki altyapıyla o roket sistemlerinin testlerini kolay bir halde yapabileceğiz. Ancak bunun yanında farklı savunma sanayi şirketleri ve deniz kuvvetlerimiz, yapacağı bütün testleri bundan sonra bir denizaltıya muhtaçlık duymadan bu kazandırdığımız sistemle burada yapabilecek.


“Bizi üst noktaya taşıyacak”

Böylesine başarılı bir işe imza atmış olmaktan nitekim çok mutluyuz. Buradaki arkadaşlarımızın motivasyonundan ben çok etkilendim. Nitekim büyük bir çabayla çalışıyorlar. Aylardır buraya gelip bu sistemi kurmaya çalışıyorlar. Büsbütün kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin dizayn ettiği, uyguladığı ve ürettiği bir sistemden bahsediyoruz. Bu kabiliyetler bizi savunma sanayi alanında bir üst noktaya taşıyacak. Türkiye’nin ürettiği eserler dünyanın her tarafında konuşuluyor. İşte bu altyapı sayesinde inşallah bundan sonra denizaltıların kullanacağı mühimmatları da dünya konuşmaya başlayacak. Bunları Türkiye, kendi yerli ve ulusal olarak geliştirip üretebilecek.”


Daha inançlı, süratli ve düşük maliyetli

Açılışı gerçekleştirilen VERİ, Gür ve Preveze sınıfı denizaltılarda kullanılan fırlatma sistemlerine özdeş bir yapıda kurgulandı.

Test edilen sistem, bir denizaltıya muhtaçlık duyulmadan her şartta güdümlü birçok mühimmatın kullanılmasını, entegre edilmesini, geliştirilmesini kolaylaştırıyor.

Karadan, uzaktan denetim edilebilen sistem, çok sayıda sensörü ile inançlı ve denetimli bir test ortamına imkan sağlıyor. 21 inç standart denizaltı kovanına sahip sistem, test atışlarının denizaltılarla birebir koşullarda lakin daha inançlı, süratli ve düşük maliyetli olarak gerçekleşmesini sağlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.