Toplumsal konut fiyatları frenler

Posted by

Son devirdeki konut fiyatlarındaki artışı önlemek isteyen hükümet, evvelki gün 81 ili kapsayan 150 bin toplumsal konut projesini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın piyasaları rahatlatacak haberi açıklamasının akabinde birtakım emlak sitelerinde konut fiyatlarının düştüğü gözlemlendi. Birinci evrede, 20 bin lirayı bulan düşüşler yaşandı.

Nizameddin Aşa

FIRSATÇI KONUT SAHİBİ YOLA GELDİ

Piyasadaki talebin azalmasını sağlayacak ve konut sayısını artıracak projeyle birlikte fiyatların düşmesini bekleyen bölüm temsilcileri, tüketici için gerçek bir adım atıldığını ve kararı desteklediklerini tabir etti. Dar gelirlinin mesken sahibi olabileceği sistemde, konut sayısının artmasıyla piyasada istikrar sağlanacağı belirtiliyor. İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, alınan kararın satıcı psikolojisini kırdığını belirterek, “Biz esasen daima söylüyorduk toplumsal konut yapılsın diye. Bu adım dala olumlu yansıyacak ve bilhassa kira fiyatlarını düşürecek. Burnundan kıl aldırmayan mesken sahipleri şu anda sayıları düşürmesi gerektiğini anladı. Düşüş eğilimi daha da devam edecek. Toplumsal konut, vatandaşın lehine olacak bir proje” biçiminde konuştu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Lideri Nazmi Durbakayım, bu projeyle birlikte olağan dışı sayıların ineceğini ve bunun kesim ismine sevindirici olduğuna dikkat çekti.

Nazmi Durbakayım

PİYASANIN ÜZERİNDEKİ SAYILAR AŞAĞI İNECEK

Durbakayım, “Hükümetin ilgili ünitelerinin fiyat artışına neden olan etkenleri ortadan kaldıracağına; yaşanabilir konut, uygun maliyet, erişilebilir fiyat ve gereksinime uygun konut üreteceğine inanıyoruz. Hükümetin TOKİ kanalıyla gerçekleştireceği bu büyük proje, son 3-4 yıldır azalan konut arzı nedeniyle tırmanışa geçen fiyatlara gem vuracaktır. Hükümetin atacağı bu büyük adımda olağan dışı artan inşaat maliyetlerine de bir çeki tertip getireceğine inanıyoruz” halinde konuştu. Projenin, özel kesimin yapacağı toplumsal konutlara da örnek olmasını istediklerini belirten Durbakayım, “Nitekim özel kesim olarak, bu ulusal vazifede elimizden geldiği kadar dayanak vereceğiz” tabirini kullandı.

VATANDAŞ İÇİN YARARLI ADIM

Tüketiciler Birliği Lideri Mahmut Şahin, kararın vatandaş için olumlu olduğunu ve fiyatların düşeceğini belirtti. Şahin, “Kararı olumlu karşılıyoruz ve bu toplumsal konut projesi fiyatları düşürecektir. Tek deva toplumsal konuttu ve gerçek bir adım atıldı. Kira ve satılık fiyatları düşecektir. Zira ikisi de birbirini tetikliyor. Satıcı kira fiyatını meskenin kıymetine nazaran belirliyor ya da tam aksisi. Uygulandığında nitekim gereksinim sahipleri mesken alabilecek ve bu da piyasadaki fiyatları aşağıya çekecektir” dedi.

Aziz Koçal

BU PROJELER DAİMA YAPILMALI

Tüketiciyi Muhafaza Derneği (TÜKODER) Lideri Aziz Koçal, bu cins toplumsal konut projelerinin daima yapılması gerektiğini ve vatandaş için yararlı olduğunu savundu. Koçal, “Sosyal konutlar, vatandaş için çok kıymetli. Alınan kararı yanlışsız buluyorum. Vatandaşın gelir düzeyine nazaran ödeyebildiği sayılar tespit edilirse, proje gayeye hizmet etmiş olur” tabirini kullandı. Ayrıyeten saha çalışması yapılması gerektiğini ve devletin fırsatçılığı önlemesi gerektiğini belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.