Suikasta kurban giden eski başbakan Shinzo Abe’ye devlet merasimi yapılacak

Posted by

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, bugün basın açıklaması yaparak suikasta kurban giden Eski Başbakan Shinzo Abe için devlet cenaze merasimi yapılacağını duyurdu. Devlet merasiminin bu sonbaharda gerçekleştirileceği tabir edildi. Kishida ayrıyeten güçten Covid-19’a kadar bir dizi açıklamalarda bulundu.  

Başbakan Kishida bugün basına yaptığı açıklamada, Abe’nin idarede bulunduğu mühlet boyunca büyük Japonya zelzelesinin yaralarının sarılması dahil ABD ile alakaların geliştirilmesinde üstün hizmetler sunduğunu tabir etti.

Kishida, bu sonbaharda eski Başbakan Abe için bir devlet cenaze merasimi düzenleneceğini belirtti. Japonya Dışişleri Bakanlığı ise Abe’nin vefatıyla ilgili dünya önderlerinin bildirileri dahil 1700’den fazla başsağlığı iletisi aldıklarını tabir etti.

COVİD-19 GENÇLERDE YAYILIYOR

Covid-19 salgınında BA.5 varyantın Japonya’da süratle yayıldığına ve hadise sayılarının bilhassa gençler ortasında artış gösterdiğine dikkat çeken Kishida, salgının başından itibaren Japonya’nın 6 dalgadan kurtulduğunu hasebiyle yeni kısıtlama tedbirleri düşünmedikleri açıkladı.

Japonya, haziran ayında günlük yolcu varış sayısını 20 bin şahsa çıkarmış ve paket cinslerle başlayarak hudutlarını kimi memleketler arası turistlere yine açmıştı.

Kishida, Temmuz-Ağustos devrinde birçok kişinin 4’üncü aşılama periyoduna gireceğinin altını çizerek vakti gelmiş herkesi aşıya çağırdı.

ENERJİ KRİZİNE TERMİK VE NÜKLEER SANTRAL TAHLİLİ

Japonya Başbakanı Kishida, Ukrayna’daki savaş sebebiyle yükselen güç fiyatlarına ve kısıtlı güç arzına değinerek Japon hükümetinin mevcut 5 reaktör nükleer güç üretimini 9 reaktöre çıkartacağını söz etti.

Böylelikle Japonya’daki güç tüketiminin yüzde 10’unun garanti altına alınacağı kaydeden Kishida, besin ve gübre kahırları konusunda bölgesel ile sektörel öncelikli dayanak paketleri sağlanacağını tabir etti.

Kishida, termik santral sayısının 10’a çıkartılacağını ayrıyeten vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.