SÖZCÜ yazdı, Erdoğan talimat verdi: Fiyatları düşürün

Posted by

SÖZCÜ geçtiğimiz hafta sonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da alışveriş yaptığı Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ilişkin marketlerdeki kimi eserlerdeki fiyat değişimini ortaya koyan bir manşet atmıştı. Haberimizin akabinde Erdoğan’ın, marketlerin kâr maksatlı kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekim 2021’de Tarım Kredi marketine gidip atıştırmalık besinler almış “Fiyatlar pek uygun” demişti. Erdoğan’ın önünde poz verdiği gofret-bisküvi-kraker reyonunda son 10 ayda yaşanan ve yüzde 170’i aşan fiyat artışlarını SÖZCÜ okurlarına manşetten duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin dünkü Merkez Karar İdare Şurası (MKYK) toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ilişkin marketlerin kâr emelli kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine nazaran, Erdoğan başkanlığında dün toplanan MKYK’da, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi sunum yaptı.

Edinilen bilgiye nazaran Kirişçi ziraî desteklemelerle ilgili yeni bir paketin hazırlanarak çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini tabir etti.

Ayrıca ziraî sulamalarla ilgili zahmetlere da değinen Kirişçi, Güneydoğu’da, bilhassa de Şanlıurfa’daki elektrik kesintilerinin mağduriyet yarattığını tabir etti.

Bunun üzerine Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez toplantıya çağırıldı.

Erdoğan’ın, elektrik kesintilerinin nedeninin araştırılmasını isteyerek, “Vatandaş mağdur olmasın, uzun periyodik elektrik kesintileri olmaması için gerekli tedbirleri alın” talimatı verdiği öğrenildi.

‘FİYATLARI DÜŞÜRÜN’

Edinilen bilgiye nazaran Erdoğan, yurttaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini belirtirken, bunun için Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyatlarını düşürmesini istedi.

Özellikle et fiyatlarında yapılması gerektiğini belirten Erdoğan, Kirişçi’ye, “Tarım kredi kooperatifleri kar emelli kurulmadı, fiyatları düşürün, vatandaş daha uygun fiyata alabilsin” talimatı verdi.

Erdoğan ayrıyeten, enflasyonla gayrete dönük tedbirlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, alanda olacaklarını, vilayet mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini de tabir etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.