Şoför kursları kapanma noktasında

Posted by

Yılbaşından bu yana akaryakıt fiyatları başta olmak üzere girdi kalemlerin artması şoför kurslarını güç durumda bıraktı. Geçen yılın aralık ayında belirlenen taban fiyatın artık sürdürülebilir olmadığını belirten İstanbul Şoför Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Lideri Murat Tekin, “Yılda bir sefer belirlenen taban fiyat uygulaması iki sefer yapılmalı. Geçen aralık ayında bu fiyat belirlenirken yakıt masrafları 9 TL idi artık ise 30 TL oldu. Araç fiyatları iki katına çıktı. Taban fiyat 2.825 TL’den 4.250 TL oldu. Bu durum hem yakıt maliyetlerini hem de otomobil ve eğitmen masraflarını artırdı. Bunun yanında işyerlerinin kirası ve araç sigorta vergilerinin artması şoför kurslarının ayakta durmasını zorlaştırıyor. İstanbul’da yaklaşık 700 şoför kursu bulunuyor ve bir tedbir alınmazsa bu kurslarımızın birçok kapanmayla karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

Dünya gazetesinin haberine göre, 2021 Aralık ayında belirlenen ve bu yılın ocak ayında devreye giren yeni ehliyet kurs eğitim taban fiyatının Türkiye ortalamasının 2.900 TL olarak belirlendiğini tabir eden Tekin, “Hızla artan maliyetler, bu fiyatı sürdürülebilir olmaktan çıkarıyor. Şoför kursları güç durumda ve ziyanına faaliyetlerini sürdürüyor. Bu türlü devam ederse birçok kurum kapanmayla karşı karşıya kalacak. Talebimiz bir an evvel taban fiyat belirleyen kurulun fiyatı günün şartlarına uygun güncellemesi”diye konuştu.

‘TABAN FİYAT EN AZ 4 BİN TL OLMALI’

Orta Anadolu Şoför Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Lideri Serdar Tepeöz, “Sürücü kursları artan akaryakıt maliyetleri karşısında ekonomik olarak taleplerini karşılayamaz hale geldi. Şoför kursu masrafları 2021 Aralık ayından bu yana yüzde 300 arttı. Şoför kursları kapanmanın yanı sıra kurumlarını devretmeye çalışıyor” dedi. Dalda bir kursiyerin maliyetinin 3.000 ila 3.500 lira ortasında değiştiğini söz eden Tepeöz, “Yılda bir defa belirlenen taban fiyat artık bunu karşılamıyor. Vilayet il değişen taban fiyatın Türkiye ortalaması 2.900 TL. Bu oranın üzerine yüzde 15 ila yüzde 20 kâr hissesi koyuyoruz. Lakin artan maliyetler kârımızı eritti ve ziyanına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu sıkıntı durumdan çıkmak için taban fiyatın en az 4 bin TL olmalı” dedi.

‘SEKTÖRDE YAKLAŞIK YÜZDE 20 DARALMA OLDU’

Türkiye’de 4.100 şoför kursunun faaliyet gösterdiğini lisana getiren Tepeöz, “Sektörde 50 bin kişi istihdam ediliyor. Şoför kurslarına ayda 110 bin ila 130 bin kişi başvuruyor. Son periyotta alım gücünün düşmesi kursiyerlerin başvurusunu düşürdü. Dalda yaklaşık yüzde 20 daralma oldu” dedi.

‘FİYAT KURULU İKİ SEFER TOPLANMALI’

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Lideri İsmail Yılmaz artan maliyetlerin şoför kurslarını sıkıntı durumda bıraktığını belirterek şunları kaydetti: “Taban fiyatlar yılda bir defa kurul tarafından belirleniyor. Her vilayette başka taban fiyatlar uygulanıyor. Aralık 2021’de belirlenen taban fiyat süratle artan girdi maliyetleriyle kursların faaliyetlerini olumsuz etkiledi. Taban fiyatın yılda 2 sefer belirlenmesini istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.