Sapyoseksüel nedir, sapyoseksüelliğin belirtileri neler?

Posted by

SAPYOSEKSÜEL NEDİR? SAPYOSEKSÜELLİK NE DEMEK?

Sapyoseksüel, aslında bileşik bir sözdür; Latince akıllı ve zeki sözcüğü “sapien” ile “sexualis” sözlerinin birleşmesinden meydana geliyor. Velhasıl bir kişinin karşısındakinin dış görünüşünden çok zeka ve entelüktüel donanım sahibi olmasını alımlı bulduğu durumlarda bu kişi sapyoseksüel olarak tanımlanıyor. Entelektüel bilgiden, zeka ile yapılan sohbet ve esprilerden hoşlanan sapyoseksüeller, aslında şahsa zekasından ötürü âşık olurlar; zekayı değerli bir tahrik edici öge olarak görürler. 

SAPYOSEKSÜEL BİRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Karşısındaki kişinin kültürel birikim seviyesi, eğitim durumu, espri yeteneği ve mizah anlayışı üzere zeka göstergesi olarak düşünülebilen özellikler sapyoseksüeller için değerli kriterleri oluşturur. Sapyoseksüel genel olarak, fizikî olarak ortalamanın üstünde olsa dahi ortalama zekaya sahip birini cazip bulmayan; zira birine karşı cinsel çekim duyabilmesi için karşıdaki kişinin ileri seviyede bir zekaya ve entelektüel düzeye sahip olmasının gerekli olduğunu hisseden şahıslardır. 

SAPYOSEKSÜELLİK NASIL ANLAŞILIR, SAPYOSEKSÜELLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şayet sapyoseksüel iseniz kendisini hakikat bir biçimde söz etme hünerine sahip, espri yeteneği olan bireye çabucak oracıkta âşık olabilirsiniz. Araştırmaya nazaran, 18-35 yaş ortasındaki insanların yaklaşık yüzde 8’i sapyoseksüeldir. Şayet sizde tanınan bahislerden uzak uzun ve bilgi dolu sohbetlerden hoşlanıyorsanız, toplumsal normların dışına çıkarak fizikî özelliklerin ötesinde zekâyla ilgili özelliklerden etkileniyorsanız,  ayrıntıcı ve mükemmeliyetçi bir yaklaşımınız varsa, partnerlerinizin entelektüel birikimine ve bunun getirdiği özgüvene hayranlık duyuyorsanız, zihinsel işlevleri zorlayan tartışmaların sizi cezbettiğini düşünüyorsanız, siz bir sapyoseksüelsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.