Saçtaki bu değişiklik Alzheimer hastalarının yüzde 70’inde görülüyor

Posted by

Alzheimer’ın ilerlemesini yavaşlatabilecek ilaçlar bulunmamaktadır ve bu nedenle hakikat bir erken teşhis, Alzheimer hastalığında ömür kalitesini artırarak hayat beklentisini uzatabilir.

Yeni çalışmalar, saç ve ciltteki değişikliklerle kendini gösterebilen Alzheimer belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu belirtiler, bilhassa hastalığın birinci evrelerinde ikaz işaretleri olarak görülüyor.

Özellikle saç ve tırnaklardaki lezyonların bunama ile bağlantılı olduğunu ve erken teşhis için değerli sinyaller olabileceğini gösteren birçok çalışma bulunuyor.

Saç ve ciltteki değişikliklere dikkat edin

Alzheimer hastalığının nedenleri günümüzde hala meçhuldür ve birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Tüm demans alt tipleri ortasında Alzheimer hastalığı en yaygın olanıdır ve tüm olayların yaklaşık yarısını oluşturur.

Çalışmalar, Alzheimer hastalığı ile farklı cilt hastalıkları ortasında münasebet olduğunu gösteriyor. Bilişsel gerilemeye çoklukla yaralar üzere cilt lezyonlarının eşlik ettiği, ayrıyeten ekskoriasyonlar, mikoz ve yürüyüş bozukluğuna bağlı travma sonrası yaraların eşlik ettiği gösterilmiştir. Bu çeşit lezyonlar yüklü olarak saç ve tırnaklarda meydana gelir.

Özellikle, Alzheimer hastalığı ile birtakım genlerdeki mutasyonlar ortasında aşağıdaki üzere cilt sıkıntılarına yol açabilecek bir bağ bulundu:

– Deri döküntüleri,

– Saç rengindeki değişiklikler,

– Cilt kanseri riskinde artış.

Araştırmalar ayrıyeten Alzheimer hastalığı olan hastalardan alınan saç örneklerinin yüzde 70’inin artık büyümediğini ve basitçe kırıldığını gösteriyor. Çalışmalar, saçların çoklukla kaba ve sistemsiz bir görünüm almasının Alzheimer hastalığının erken bir belirtisi olabileceğini gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.