Rusya ve Kazakistan ortak askeri tatbikat yapacak

Posted by

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya’nın en yakın müffetiklerinden olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i Soçi’de ağırladı.

Ekonomik ilişkiler

Görüşme öncesinde açıklama yapan Putin ülkeler ortası ekonomik münasebetlere değinerek, “Geçtiğimiz yıl yüzde 34,4 büyüyen ticari ciromuz bu yılın birinci 5 ayında yüzde 9,8’e ulaştı. Ülkeler ortasında gerçekleşen karşılıklı yatırımlarda Rusya’nın yatırımları 17 milyar dolara, Kazakistan’ın yatırımları ise 4 buçuk milyar dolar seviyesine yükseldi” dedi.

“Ortak tatbikatlar da dahil çeşitli aktifliklerin hazırlığını yapıyoruz”

Konuşmasının devamında iki ülke ortasındaki stratejik ilgilere de değinen Putin, “Ekim ayında diplomatik ilgilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutlayacağız. Dışişleri ve savunma bakanlıklarımız, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) kapsamında ortak tatbikatlar da dahil çeşitli aktifliklerin hazırlığını yapıyor” tabirlerini kullandı.

Kazakistan ve Rusya en uzun kara hududuna sahip

Tokayev de bu yıl Kazakistan’ın başkanlık edeceği Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) tepesinden bahsederek, “Bu yıl Kazakistan, BDT doruğuna başkanlık ediyor. Ekim ayında BDT tepesi yapılacak. Bilhassa Rusya, BDT’de değerli bir rol oynadığından, ferdî iştirakini çok önemsiyoruz. Ayrıyeten Kazakistan ve Rusya, dünyanın en uzun kara hududuna sahip. Bu hudut külliyen belirlenmiş durumda” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.