Pakistan’dan “TTP, Afganistan topraklarını kullanmaya devam ediyor” uyarısı

Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Muhammed Asıf, Pakistan Talibanı’nın (TTP) ülkeye yönelik saldırıları için Afganistan topraklarını kullanmaya devam ettiğini söyleyerek Kabil yönetimini suçladı.

Savunma Bakanı Asıf, Amerika’nın Sesi radyosuna verdiği röportajda, İslamabad’ın Kabil’deki yönetimle iyi ilişkilere sahip olduğunu ancak Afgan yetkililerin Pakistan’a yönelik terör saldırılarında topraklarının kullanılmasını engelleyemediğini belirtti.

Asıf, TTP’nin Pakistan’a yönelik saldırıları için Afganistan topraklarını kullanmaya devam ettiğini ifade ederek, Kabil yönetimini suçladı.

Şubatta Kabil’deki üst düzey toplantıda Taliban’ın bu sorunla başa çıkmada kararlılığını vurguladığını anımsatan Asıf, Taliban yetkililerinin topraklarının hiçbir ülkeye karşı terör amacıyla kullanılmasına müsaade etmeyeceklerini söylediğini hatırlattı.

Asıf, bununla birlikte geçmişte NATO’ya karşı Afgan Talibanı ve TTP’nin birlikte mücadele ettiğini dile getirerek, bu sebeple Taliban ve TTP üyeleri arasında yoldaşlık olduğuna işaret etti.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından arkasında yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar bıraktığını ifade eden Asıf, bunların TTP tarafından kullanıldığını ve Hindistan’ın da bu örgüte yardım ettiğini öne sürdü.

Üst düzey ziyaret gerçekleştirilmişti

Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Muhammed Asıf liderliğinde aralarında Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Korgeneral Nadim Ahmed Anjum’un da bulunduğu heyet, 22 Şubat’ta Kabil’e günübirlik ziyaret gerçekleştirmişti.

Pakistan heyeti, aralarında Taliban geçici yönetiminin Başbakan Yardımcısı Vekili Molla Abdulgani Birader ve Savunma Bakan Vekili Molla Muhammed Yakup’un bulunduğu Afganistan heyetiyle bir araya gelmişti.

Terör saldırılarında artış

Pakistan’da özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda terör saldırıları arttı. İslamabad, bu saldırıların Afganistan’da konuşlu TTP tarafından planlandığını ve yönetildiğini belirtiyor. Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.

Pakistan’ın Peşaver şehrinde 30 Ocak’ta öğle namazı sırasında camiye düzenlenen intihar saldırısında çoğu polis 102 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir