Öğrencilere ‘yaz tatili’ için teklifler

Posted by

Öğrencilerin okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile buluştuğu 2021-2022 eğitim devri sona erdi. 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen için yaz tatili başladı.

Tatilde öğrencilerin kendilerini keşfetme, geliştirme ve yenilenme konusunda çok şey kazanabileceğini belirten Ergez, “Doğada bol bol vakit geçirmeyi öneriyorum. Ailelerin çocuklarıyla birlikte hem eğlenip hem öğrenebilecekleri etkinlikler planlanabilir. Çocuğunuzla birlikte ağaç tiplerini keşfedebilir ya da çocuğunuzun var olan bir ağacı kendinize dost edinmesini sağlayabilirsiniz” dedi.

HAYVANLARI DA UNUTMAYIN…

Ergez, şöyle konuştu:

“Ağacın kabuklarını, yapraklarını ve kollarını sık sık gözlemleyebilir, seçtiği ağacın ismini ve özelliklerini anlatan bir araştırma yapabilir. Küçük yaş kümesindeki öğrencilerle örüntü çalışmaları yapmak için tabiattan dayanak alınabilir. Deniz kabuğu, yaprak ya da kol üzere farklı dokulara sahip objelerle örüntü çalışmaları yapılabilir. Ailece tabiat yürüyüşleri ya da bisiklete binmek, top oynamak üzere ortak spor aktiflikleri yapılabilir. Tıpkı vakitte çocuklarda hayvan sevgisini pekiştirmek ismine bu yürüyüşler sırasında hayvanlara yemek verebilirsiniz.”

KENDİ SIFIR ATIK PROJENİZİ OLUŞTURUN

Ailelere de tekliflerde bulunan Ergez, “Çocuklarınızla birlikte kendi ‘sıfır atık’ yiyeceklerinizi oluşturabilir ve sulak alanların pak tutulması gerektiğine dikkat çekerek deniz, göl, ırmak üzere alanlarda geri dönüşümsel çöp toplama aktifliği gerçekleştirebilirsiniz. Tatildeyken konuttaki bitkilerin tekrar konuttaki materyallerle planlı sulanmasına yönelik pratik tahliller oluşturmalarını ve iklim değişikliğini vurgulayarak klima kullanımının azaltılmasına yönelik tedbirler almalarını teşvik edebilirsiniz” diye konuştu.

“Beyin ve beden sıhhatimiz için pak havada yürüyüşler yapmalı ve bir bank ya da ağaç altında inançlı olduğunu denetim ettiğimiz bir alanda gözlerimizi kapatarak tabiatın sesini dikkatlice dinlemeliyiz” kelamlarını kullanan Ergez, şöyle devam etti:

“Beynimiz sesleri algılar ve nöronlar sayesinde anlamlandırır. Yaz tatilleri kitap okumak ve okumayanların da bu alışkanlığı kazanması için en ülkü vakittir. Kitap okumanın okula başarısına olan olumlu tesirlerini de düşünürsek önümüzdeki iki aylık süreçte tüm yaş kümelerine bol bol kitap okumalarını öneriyorum. Büyük yaş kümeleri ise kendi kısa öykülerini yazabilir. Spor, çocuğunuzun sıhhatine yapacağı olumlu katkıların yanı sıra, özgüven ve sorumluluk hislerini geliştirir, zihinsel gelişim üzerinde olumlu katkılar sağlar. Çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanına nazaran seçeceği spor koluna yönlendirebilirsiniz.”

ÇOCUKLARI TEKNOLOJİDEN BÜSBÜTÜN UZAK TUTMAYIN

“Çocuğunuzu teknolojiden ne büsbütün uzak tutun ne de sınırsız erişim sağlayın” diyen Ergez, “İhtiyaç dışı ve denetimsiz kullanım teknoloji bağımlılığına sebep olabiliyor. Bu nedenle çocukların okul devrinde bu aygıtlardan mahrum bırakılıp, tatilde sınırsız kullanımına müsaade verilmesi yerine denetimli kullanım sağlanması gerekir. Tatili sadece dinlenme ve eğlenmeye ayırmak yerine bilhassa gelecek yıl lise ve üniversite imtihanına hazırlanan öğrenciler kendilerine uygun bir ders planı hazırlayabilir” kelamlarını kullandı.

Ergez, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu planda ders tekrarları, test çözme ve eksik hususlar yer alabilir. Öğrenciler gelecekte seçmeyi hedefledikleri meslek ile ilgili araştırmalar yaparak beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik gelecek planlarını yazabilirler. Öz kıymetlendirme yapabilirler.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.