Mideyi Bozuyor Bedeni Yavaş Yavaş Zehirliyor! Bu Besini Sakın Isıtarak Yemeyin: Mevte Kadar Götürüyor

Posted by

Zamanını yemek hazırlamakla geçirmek istemeyen birden fazla kişi evvelce yemeklerini hazırlayıp dolapta koruma ediyor. Lakin kimi besinler sonradan ısıtılınca birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Bilhassa hakikat ısıda ısıtılmayan yemekler kansere neden olabiliyor. Bunun için yemekleri ısıtırken yanlışsız ısıyı ve vakti seçmek değerlidir. Bizde sizler için sonradan ısıtılınca hastalığa neden olan yemekleri sıraladık. İşte o besinler…

YAĞ VE YAĞLI YEMEKLERE DİKKAT

Çoğu yemeği yağ kullanarak yapıyoruz. Bilhassa Türk yemeklerinin birçoklarının ana materyali yağdır. Lakin bu pişirme yağların yahut da yağda kızartılmış yiyeceklerin tekrar ısıtılması hastalanmanıza neden olabilir. Bunun nedeni de yağların içerisinde bulunan trans yağının her ısıtılışta artmasıdır.

YAĞLI BÖREKLERİ TEKRARDAN ISITMAYIN

Sabahların vazgeçilmesi kızartılmış börekler, tekrar ısıtılarak tüketmek hayli problemlidir. Zira tekrardan yağlı börekleri ısıttığınızda hem sıhhat açısından risk barındırır hem de tadında değişim olur. Birebir vakitte o birinci yapılıştaki gevrekliğini kaybeder.

ANNE SÜTÜ VE SÜT ÜRÜNLERİ

Bebeklerin en muhtaçlık duyduğu anne sütü çok hassastır. Şayet anne sütünü tekrardan ısıtırsanız hele de mikrodalgada ısıtırsanız içeriğinde bulunan besleyici vitaminleri öldürmüş olursunuz. Hatta mikrodalga ile ısıtılmış birçok süt kanser riski barındırır.

YUMURTADA BU KUSURA SAKIN DÜŞMEYİN

En çok besin zehirlenmenin görüldüğü yumurta, içeriğinde enteritidis bakterisini barındırabiliyor. Bilhassa kimi vakitlerde ısıtılarak tüketilmek istenebiliyor. Ancak sakın bu yanılgıya düşmeyin.

TAVUK

En korkulması gereken besin ise tavuktur. Şayet tavuğu döner biçiminde tüketecekseniz tekrardan ısıtmayın. Zira hem lezzetini kaybeder hem de taze tüketilmesi daha doğrudur. Tavuğun öteki pişirilme hallerinde ise, salmonella bakterisi içerebileceği unutulmamalıdır.

Özellikle birden fazla kişi ısıtma sürecini mikrodalgayı kullanarak yapıyor. Fakat mikrodalgada ısıtılan tavuk kansere davetiye çıkartıyor. Bizim size teklifimiz tavuğu ısıtmayın lakin ısıtırsanızda asla mikrodalga kullanmayın.

MANTAR

Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız mantara çok dikkat edin. Zira mantar uygun biçimde pişirilip saklanmadığında bozulur ve mide rahatsızlıklarına neden olur. Bilhassa mantarı 24 saat içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Çok beklediğinde içeriğindeki vitaminler ölür ve rahatsızlıklara neden olur.

PATATES

Günlük hayatımızda pratik diye en çok yaptığımız ve tükettiğimiz yiyeceklerin başında patates gelir. Patatesi asla pişirip sonradan ısıtarak tüketmeyin. Zira tekrardan ısıtıldığında clostridium botulinum bakterisini içerebilir ve buda ölümcül besin zehirlenmesine neden olabilir.

Özellikle birden fazla konut hanımı patatesi yemeklerini yaptıktan sonra dolapta bekletir. Lakin bu çok risklidir. Zira patates pişirildikten sonra 24 saat içerisinde tüketilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.