Mesken sahiplerinden kiracıları çıkarmak için alengirli oyun! Mahpus cezası var

Posted by

Yüksek kiralar sıkıntı günler yaşatıyor. Kiralarda yaşanan inanılmaz artışlar, konut sahibi-kiracı ilgisini gündemden düşürmüyor. Evvel yasal sonun üzerinde artırım ve orta artırım üzere talepler gündeme geldi. Artırım ile beklentisi karşılanmayan mesken sahipleri, kiracısını çıkarıp 2-3 kat fiyat farkıyla konutu yeni birine kiralamanın yollarını aradı. Bu kere tahliye baskısı başladı. Lakin tahliye için kiranın ödenmemesi, ihtiyacın ispatı, temelli karşıtlık ve yıkım üzere sebepler aranıyor.

SINIRA TAKILMAMAK İÇİN
‘Çocuğum gelecek’ diyerek kiracısını çıkarıp, yeni kiracı alanlara karşı da 3 yıl kiralama yasağı bulunuyor. Konut sahiplerinin bu formülü de düzenlemeye takılınca, ‘tahliye taahhütnamesi’ baskısı başladı. Lakin bu prosedür eski kiracılarda işe yaramadı. Son olarak 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25 artış sonu getiren düzenleme devreye girince, konut sahipleri kiracıyı çıkarmak için bir formül daha buldu.

ÖDEME TEKLİFİ
Posta gazetesinin haberine nazaran; 1 yıl boyunca yüzde 25’ten fazla artırım yapamayacak olan mesken sahipleri hem düzenlemeden sıyrılmak hem de 2-3 kat daha fazla bedelle kiraya vermek için eski kiracısını ‘parayla’ çıkarmanın yolunu deniyor. Edindiğimiz bilgilere nazaran, kiracısına taşınma masraflarını ve birkaç aylık kira bedelini verip meskeni boşaltmasını teklif edenler var. Kiracılar, “Yeni kiracıya konutu 2-3 kat fazla paraya verince, tek aylık kira bile bu teklif ettiği parayı karşılıyor” diyor.

KİRACILAR ANLATTI: KONUT SAHİBİM PARA TEKLİF ETTİ
BETÜL I.: İstanbul Bağcılar bölgesinde bir rezidansta kiracıyım. Yaklaşık 4 yıl evvel kiraladığım 1+1 meskende şu an kiram 2 bin lira düzeyinde. Lakin tıpkı blokta 6-7 bin liralık kiralar kelam konusu. Mesken sahibim çıkmam için taşınma masraflarımı karşılamayı teklif etti.

HASAN Ç.: İstanbul Şişli’de 3 yıllık kiracıyım. Ödediğim kira, bölge ortalamasının altında kaldı. Konut sahibim daha yüksek yarar elde etmek için bizi çıkarıp yeni bir kiracı istiyor. Hem çıkmayacağımı hem de kontrat dönemim olan ekim ayında yüzde 25 artırım yapacağımı, yasal haklarımı kullanacağımı söyledim. O da bana taşınma masraflarım üstüne 6 aylık kira bedeli teklif etti. Fakat artık oturduğumuz konuttan çıkarsam bölgede 3 kat daha fazla bedele konut bulabilirim.

EREN T.: Mesken sahibim konuttan çıkmam için baskıda bulundu lakin kanunen haklarımı bildiğimi belirttim ve konutu tahliye etmedim. Son durumda bana çıkmam için para teklif etti. Onu da kabul etmedim.

SAVAŞ Y.: Ev sahibim konutunu boşaltmam için daima baskı yapıyor. Arama ve iletilerinin sıklığı, huzur kaçıracak düzeye geldi. Ben de avukatım aracılığıyla savcılığa hata duyurusunda bulundum ve şikayet dilekçesi verdik.

‘OĞLUM GELECEK’ DENILIP, GELMEZSE…
Mevcut kiracısına istediği oranda artırım yapamayan mesken sahipleri, konuta gereksiniminin olduğunu söyleyip, ‘ben kullanacağım, çocuğum gelecek’ diyerek daha sonra diğerine kiraya veriyor. Fakat kiraya veren, ihtiyaç emeliyle kiralananın boşaltılmasını sağladığında, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından diğerine kiralayamaz. Kiraladığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlü. Kiracı bunu tespit ettirip şikayet ederse mesken sahibi bu tazminatı ödemek zorunda.

KANUN NE DİYOR?
Şayet konut sahibinin irtibatı rahatsız edici bir boyuta ulaşırsa, kiracıların Türk Ceza Kanunu’nun 123’üncü hususu gereği savcılığa kabahat duyurusunda bulunma hakkı var. Kanun, “Mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar mahpus cezası verilir” diyor.

KAYNAK: POSTA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.