Maymun çiçeği virüsü nedir? Hakikaten endişelenmeli miyiz?

Posted by

Blomberg, maymun çiçeği virüsünü birinci tespit eden ve gözlemleyen hekimlerden biri olan Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde epidemiyolog Katrine Wallace ile virüse dair merak edilenleri konuştu. 

Maymun çiçeği virüsü  yüksek ateş, şişmiş lenf nodülleri, kızarıklık, kabarcık, halsizlik ve baş ağrısı belirtilerin olduğu bir hastalığı neden oluyor. ABD’de 100 ve dünya çapında 2500’den fazla  maymun çiçeği vakası tespit edildi. Dünya Sıhhat Örgütü (DSO), bugün yaptığı açıklamada, maymun çiçeğinin şimdi global bir halk sıhhati acil durumu oluşturmadığını duyurdu. Lakin şimdi Covid-19 pandemisinin tesirlerini atamayan birçok insan büyük bir tedirginlik yaşıyor. İşte virüs hakkında tüm merak edilenler…

MAYMUN ÇİÇEĞİ HAKKINDA NE KADAR ENDİŞELENMELİYİM?

Maymun çiçeği olayları arttıkça, yeni bir salgın mı başladı kaygısına neden oluyor. Lakin maymun çiçeği ve Covid’in iki farklı virüs. Birebir şekilde yayılmazlar ve belirtiler farklıdır. Bu nedenle Covid ile kıyaslanmamalıdır. Covid-19 sadece ABD’de bir milyondan fazla insanı öldürdü. Maymun çiçeği virüsü ise  40’tan fazla ülkede görülmesine karşın sırf bir vefat olayı bildirildi. Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Katrine Wallace, “Çoğu hadise önemli değil lakin izolasyon gerektiriyor” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NE KADAR YAYILDI? KİMLERE BULAŞIYOR?

ABD’de 100 ve dünya çapında ise 2500’den fazla maymun çiçeği vakası tespit edildi. Olayların sayısının çokluğu yerine, bu virüsün son vakitlerde bu kadar çok gündemde olmasına neden olan şey, nerede meydana geldiğidir: Maymun çiçeği birinci olarak Afrika’nın kimi bölgelerinde görüldü, lakin virüsün Afrika kıtası ile hiçbir epidemiyolojik ilişkisi bulunmadı. Tabip Wallace bu durumu “Endemik alanlarla epidemiyolojik irtibatı olmayan birden fazla ülke ve kıtada eşzamanlı salgınlar hayli sıra dışı” diyerek açıkladı.

Bu durum virüsü herkesin kapacağı manasına da geliyor. Fakat virüs büyük ölçüde eşcinsel erkeklerde tespit edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Wallace, virüsün bulaşma yollarını “Yakın temas, cilt deriye temas, kirli giysiler yahut yatak çarşafları ile temas, hastalığın en yaygın yayılma yollarıdır. Semen ve beden sıvılarının da bulaşma için bir araç olup olmayacağı şu anda yeterli anlaşılmamıştır” sözleriyle açıkladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BELİRTİLER GÖSTERİYOR?

Wallace, virüsün tipik belirtilerinin birinci olarak ateş ve şişmiş lenf düğümleri olduğunu akabinde ise deride döküntü olduğunu belirtti. Fakat bu salgında semptomların değişkenlik gösterebildiğinin de altını çizdi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BULAŞTIĞINI NASIL ANLARIM? MAYMUN ÇİÇEĞİ NE VAKİT GEÇER?

Wallace, bu soruyu “Döküntü geçiren yahut maymun çiçeği teşhisi konan biriyle temasınız olup olmadığının farkında olmanız önemlidir” diyerek yanıtladı. Teşhis konulması durumunda ise semptomların birçoklarının yaklaşık 72 saat sürdüğünü söyledi. Lakin kızarıklıktan ikinci belirti olan döküntüler daha fazla sürebiliyor. Bu nedenle hastaların büsbütün iyileşene kadar izole edilmesi tavsiye ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada maymun çiçeği virüsünün ülkemizde şimdi görülmediğini belirtti. Lakin Türkiye’nin hudut komşuları Gürcistan, Bulgaristan ve Yunanistan’da birinci defa maymun çiçeği olayları DSÖ’ye bildirildi.

KAYNAK: BLOMBERG

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.