Kırkpınar öncesi başpehlivanlar argümanlı konuştu

Posted by

Bu sene 661’incisi düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde başpehlivanlar argümanlı konuştu.

Edirne Belediyesi’nce düzenlenen olan 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1-3 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirilecek. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de yapılamayan, 2021’de de seyircisiz gerçekleştirilen güreşler, bu yıl seyircili olarak yapılacak. Yağlı güreşlerin olimpiyatı olarak nitelendirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde başpehlivanlar Recep Kara, İsmail Balaban ve Ali Gürbüz, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu.

Çok düzgün bir hazırlık süreci geçirdiğini tabir eden Recep Kara, nasibini arayacağını söyledi. Kırkpınar’ın yağlı güreşin olimpiyatı olduğunu lisana getiren Ali Gürbüz, bu sene de başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini belirtti. İsmail Balaban ise Sarayiçi Er Meydanı’nda altın kemeri kuşanarak sevenlerine memnunluk yaşatmak istediğini söyledi.

RECEP KARA: 40 YAŞINDA KIRKPINAR’A GİDECEĞİM, MAKSADIM KÜRSÜ

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne en uygun formda hazırlandığını lisana getiren Recep Kara, nasibini orada arayacağını tabir etti. Kırkpınar’a her sene başka bir coşku ile gittiklerini kaydeden Recep Kara, “Bizim için Er Meydanlarının vazgeçilmezi Kırkpınar. 661 yıllık bir geleneğimiz var. Bu alana çıkıp güreş tutmak herkese nasip olmuyor. Tarihinin şuurundayız, her sene farklı bir heyecan ve keyifle gidiyoruz. 4 sefer birincilik, 2 kez da ikincilik nasip oldu. Cumhuriyet tarihinin en genç başpehlivan unvanı bende. Bu sene de 40 yaşındayım. 40 yaşında Kırkpınar’a gideceğim. Amacım inşallah kürsü” dedi.

“BU SENE SÜRPRİZLERE GEBE”

Ali Gürbüz’ün bu sene kemer yılı olacağını kelamlarına ekleyen Recep Kara, “Zorlanacak ben de o atmosferi yaşadım, üzerinde baskı çok olacak. Bu sene sürprizlere de hamile. Seyirci olarak da 2 yıldır pandemiden ötürü yer alamadılar. Bu sene inşallah tam kapasite ile yaşayacağız o coşkuyu” halinde konuştu.

“GEÇEN YILA NAZARAN PERFORMANSIM DAHA İYİ”

Geçen yılki Kırkpınar sonrası çabucak çalışmalara başladığını lisana getiren Recep Kara, “Bizde böyledir bu. Güzel bir dönem geçirdik kışın. Bu sene Kırkpınar’a kadar yapılan tertiplerde 7 birincilik elde ettim. Performans atmosferim daha düzgün geçen yıla nazaran, kendimi de güzel hissediyorum. Kürsüye talibim, güzeli olsun.

ALİ GÜRBÜZ: KIRKPINAR’DA ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM

Hazırlık periyodunun en düzgün biçimde geçtiğini lisana getiren Ali Gürbüz, “İnşallah Kırkpınar’da bu sene de başpehlivan olup altın kemerin ebedi sahibi olmak istiyorum” dedi.

“KIRKPINAR BU İŞİN OLİMPİYATI”

Ali Gürbüz, Elmalı Güreşleri ile Kırkpınar Güreşleri hakkında ise “Anne tarafından Elmalılıyım, tarih olarak daha eski görünüyor fakat Kırkpınar ile Elmalı’nın ortasından bayağı bir fark var. Kırkpınar bu işin olimpiyatı. Yıllardır bu formda geldi. Kel Aliçoların, Koca Yusufların büyük pehlivanların güreştiği çayır. O yüzden Kırkpınar’ın yeri bizde başka. Elmalı’nın da yeri başka. Kırkpınar bu işin olimpiyatı, Elmalı da sonrasındaki en kıymetli organizasyonumuz” halinde konuştu.

İSMAİL BALABAN: SARAYİÇİ ER MEYDANI’NDA ALTIN KEMERİ TEKRAR KUŞANMAK İSTİYORUM

Her güreşçinin hayalinin başpehlivan olup altın kemeri kuşanmak olduğunu lisana getiren İsmail Balaban, “Sarayiçi Er Meydanı’nda kemer sahibi olmaktır. Bana 2013- ve 2017’de altın kemeri kuşanmak nasip oldu. Bu yıl da gayemiz tekrar Sarayiçi Er Meydanı’nda altın kemeri kuşanıp sevenlerimize bu memnunluğu tekrar yaşatmak” açıklamalarında bulundu.

“ER MEYDANLARINA HOŞ BİR FORMDA DÖNÜŞ YAPTIM”

2020 yılında pandemiden ötürü güreşlerin yapılamadığını hatırlatan İsmail Balaban, “2021 yılında da Survivor’a katılmıştım o yüzden Kırkpınar’a katılamadım. Bittikten çok kısa bir mühlet sonra Kırkpınar olduğundan ötürü form seviyem de düşük olduğu için katılmadım. Sonrasında alışılmış birkaç ay geçtikten sonra er meydanlarına hoş bir formda dönüş yaptım. Tekrar gücümü kanıtlamak, sevenlerime o memnunluğu ve gururu yaşatmak istiyorum” halinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.