Kan donduran olay: Çöp dolu konutta konutun kilitli odasında küçük çocuk baygın bulundu

Posted by

Bursa’da Aydın S., kirasını ödemediği gerekçesiyle kiracısı Kamuran Pınar A.’yı mahkemeye verdi. Borcunun ödemeyen ve duruşmalara katılmayan Kamuran Pınar A.’nın konuttan tahliyesine karar verildi. İcra grubunun çilingir yardımıyla girdiği meskenin kilitli ve çöple dolu bir odasından ise 9 yaşındaki bir çocuk baygın halde bulundu. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın yeğeni olduğu, kız kardeşinden 2 yıl evvel aldığı ve çöplerle dolu kilitli bir odada yaklaşık 1 yıldır tuttuğu öğrenildi. Çocuğun tırnakları ile saçlarının uzadığı, bedeninde yaralar olduğu ve çok zayıf kaldığı görüldü. 

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde bulunan bir apartmanda dairesi olan Aydın S., konutunu 1 Temmuz 2020’de Kamuran Pınar A.’ya kiraya verdi.  Ancak Kamuran Pınar A., konut sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üzerine Aydın S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalara Kamuran Pınar A. katılmadı. Mahkeme, mart ayında kira borcunu ödemesi için Kamuran Pınar A.’ya tebligat gönderdi. Fakat Kamuran Pınar A. kira borçlarını ödemeyince mahkeme, konutun tahliyesi edilmesini kararlaştırıldı. Kararın akabinde meskene giden icra grubu, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasının akabinde gruplar, çöp konutla karşılaştı. Konutun giriş kapısının yanındaki dolaba yapıştırılan kağıtta ise ‘Eve girmeye kalkmayın sizi haneye tecavüzden mahkemeye veririm!’ yazıldığı görüldü. Duvarda not kağıtlarına yazılıp, duvara yapıştırılan farklı lisandaki onlarca not ise dikkat çekti. Meskenin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra gruplar konuttan ayrıldı.

EVE TEKRAR ÇİLİNGİRLE GİRDİ

İcra takımı geldiği sırada konutta olmayan Kamuran Pınar A., meskene gelince kilidi değiştirilen kapıyı açamadı. Bunun üzerine Kamuran Pınar A., dün çilingir çağırıp, konuta girdi. Konutun pencerelerinin kapatıldığını ve perdelerin çekildiğini gören davacı avukatı Batuhan Arısoy, polise haber verdi. Konuta gelen polis grupları, mahkemenin tahliye kararına uymayıp, konuta girmeye devam ettiği gerekçesiyle Kamuran Pınar A.’yı gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar A., tabirinin akabinde özgür bırakıldı.

ÇÖP KONUTTAN ‘ÇOCUK’ ÇIKTI

Bu sırada çöp konutun temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi gruplarına haber verildi. Meskene gelen takımlar, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kitli olduğunu saptadı. Kapıyı kırarak içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sıhhat ve polis gruplarına haber verildi. Çöp meskende tutulan çocuk, sıhhat grubunun birinci müdahalesinin akabinde ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar olduğu görüldü. 

ÇOCUK YEĞENİ ÇIKTI

Olayın akabinde polis takımları, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp meskende tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Takımlar, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın olduğu ve ismin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Pınar A.’nın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu konutta kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin akabinde Aile ve Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğü gruplarınca müdafaa altına alındı. Kamuran Pınar A. yeniden gözaltına alındı.

‘7 AYDIR ELEKTRİK VE SUSUZ YAŞIYORLARDI’

Hususla ilgili açıklama yapan avukat Batuhan Arısoy, ““Müvekkilim meskenini bir öğretmene verdiğini düşünüyordu. Yanında kızıyla bir arada gelmiş ve hani oturmak için kiralamışlar. Müvekkilim de öğretmen olduğundan ötürü, anneli kızlı olduğundan ötürü konutu kiraya vermiş. Ancak kiralandıktan sonra hiçbir biçimde kiralar ödenmemiş. Müvekkilimin birçok ihtarına karşın kira ödememekte kiracı direnmiş. Bunun üzerine müvekkilim bize başvurdu. Biz de bu hususla ilgili icra takibi başlattık ve devamında kiralar ödenmediği takdirde tahliye için icra hukuk mahkemesine başvurduk. Bu ortada müvekkilim de natürel irtibat halindeyiz ve konutun elektrik ve suyunun kesilmesini sağladık. Yani yaklaşık 7 aydır konutta elektrik ve susuz yaşıyorlardı. Bunun üzerine mahkeme kiracılar için tahliye kararı verdi. Tahliye kararı verdikten sonra karar katılaşınca icra memurlarıyla bir arada meskene geldik ve çöp mesken çıktı. Biz davayı açtıktan sonra apartman sakinlerinden ve etraftan daima bize şikayette bulunuyorlardı. Hani konut çok kokuyor. Bir an önce mahkemeden kararı alın gelin, diye. Zira yaşanılacak üzere değildi. Bırakın meskeni, tam binayı koku sarmıştı. Biz de bunun için mahkemeye bildirdik. Bu durumlardan ötürü süratli bir formda tahliye kararı aldık. Tahliye kararı aldık ancak kapıyı açtıktan sonra bu türlü bir görünümle karşılaştık” dedi.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.