Kaftancıoğlu, yurttaşlarla birlikte yıkımına başlanan Atatürk Havalimanı’na gitti

Posted by

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılacağı gerekçesiyle yıkımına başlanmasına yansılar sürüyor. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve milletvekillerinden oluşan CHP heyeti, pistleri yıkılmaya başlanan Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Kaftancıoğlu’nun daveti üzerine dün sabah saatlerinde çok sayıda yurttaş Atatürk Havalimanı’na geldi. Havalimanın önünde toplanan küme sık sık “Burası halkındır, halkın kalacak” diye slogan attı. 

‘HESAP SORACAĞIZ’

Burada açıklama yapan Kaftancıoğlu, “İstanbul Havalimanı’nı Katarlı, Suudi Arabistanlı işbirlikçilerine satmak istiyorlar. Atatürk’ün ismini taşıyan Atatürk Havalimanı’nı ne yaparlarsa yapsınlar, zati gidecekler. Atatürk Havalimanı’na ziyan verenlerden hesap soracağız. Yasadışı ve hukuksuz bir biçimde buraya iş makinesi sokanlardan hesap soracağız. Katarlı ve Suudi Arabistanlı, her kim alıyorsa yoksulun tek bir kuruşunu cebine atmak üzere buraya teklif verenlerden CHP iktidarında hesap soracağız” dedi. 

‘PEŞKEŞ İÇİN KAPANDI’

Kaftancıoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Atatürk Havalimanı 2019 yılında tarifeli yolcu trafiğine kapatıldı. Pandemide sahra hastanesi açıldı. Onlarca yer varken bir pistin yarısı katledildi. İstanbul Havalimanı’nın Atatürk Havalimanı ile birlikte çalıştırılmamasının nedeni teknik nedenlerden kaynaklı değil. 

İstanbul ve Atatürk havalimanlarının birebir anda çalışacak halde düzenlenebileceği biliniyor. İstanbul Havalimanı’nın yalnızca yüzde 50’si inşa edilmiş durumda. Atatürk Havalimanı kapatıldığında yılda 65 milyon yolcu taşıyordu. Sabiha Gökçen Havalimanı şu anda 35 milyon yolcu taşıyor. İstanbul Havalimanı’nın mevcut kapasitesi 90 milyon. Şu andaki halleri ile birlikte bu üç havalimanının mevcut kapasitesi 220 milyon iken, üretimini tamamlamak için ekstradan 250 milyar Avro’luk yeni yatırımın gereksizliği ortada. Genel Liderimiz ‘İktidara geldiğimizde haksız hukuksuz yere yapılmış bütün işletmeleri inceleyerek, denetleyeceğiz. Hak ettiklerinden bir kuruş daha fazla para yatırılmışsa hepsini alacağız’ demişti. Bunun korkusunu yaşadıkları için bir an evvel İstanbul Havalimanı’nı satmak istiyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal kurtuluş çabasını başlattığı şu günlerde, Gençliğe Hitabesi’nde ne demişti, ‘İktidara sahip olanlar gaflet ve delalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler.’ Bugün olduğu üzere. Asla umutsuz olmayacağız, geldikleri üzere gidecekler, geldikleri üzere gidecekler, geldikleri üzere gidecekler.” 

‘GÖRÜLMESİNİ İSTEMEDİLER’

İş makinelerinin bulunduğu kısımda açıklama yapmasına müsaade verilmeyen Kaftancıoğlu, “Atatürk Havalimanı önünde açıklama yaparak, havalimanını katlederek çetelerin nasıl ihanet içinde olduğunu gösterecek ve makinelerin bulunduğu yerde açıklama yapacaktım. Ancak ülkemizde mağdurları korumak yerine suçluları koruyan anlayış olduğu için makinelerin pisti nasıl yerle bir ettiğinin görülmesini istemediler. Suçluluğun telaşı içindeler” tabirlerini kullandı.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.