Kadir Şeker’in babası: Kadir’in beraat etmesi gerekirdi

Posted by

Yargıtay’ın kararı sonrası tutuklu sanık Kadir Şeker, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar yargılanmaya başladı. Kadir Şeker, annesi Zeliha Şeker, ağabeyi Hidayet Şeker, öldürülen Özgür Duran’ın babası Cengiz Duran, annesi Mübeyyen Duran ve kardeşi Niyazi Remzi Duran ile taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Duruşmada cumhuriyet savcısı birinci mütalaasında tarz ve yasaya uygun bozma ilamına karar verilmesini talep etti. Duruşmaya katılan öldürülen Özgür Duran’ın kardeşi Remzi Duran, ‘Ağabeyime son defa bakmasını istiyorum’ diyerek ağabeyinin fotoğrafını gösterdi.

Duran, ‘Kadına şiddete karşıyız. En ağır halde yargılanmasını istiyoruz’ dedi. Anne Mübeyyen Güner ile babası Cengiz Duran, Yargıtay’ın bozma kararına karşı oldukları lisana getirdi. Kadir Şeker’in avukatları da tahliyesini talep etti. Kadir Şeker de tabirinde ”Daha evvelki sözlerimi tekrar ederim. Bozma kararına katılıyorum” dedi.

SAVCI AZAMİ ORANDA İNDİRİM VE TAHLİYE İSTEDİ

Savcı son mütalaasında, daha evvelki verdikleri mütalaayı tekrar ettikleri, sanığın hatası haksız tahrik altında işlediği için cezasının azami oranda indirilmesi ve sanık Kadir Şeker’in cezaevinde bulunduğu mühlet göz önüne alınarak tahliyesini talep etti.

Anne Mübeyyen Güner, tekrar kelam alıp, tahliye talebine reaksiyon gösterdi. Güner, ”Burada bu çocuk hatasız olsun. Kendi ellerimle kurtaracağım. Benim bu türlü bir devletim olamaz. Ödül üzere ceza aldı” dedi. Akabinde konuşmasını devam ettirmesi üzerine salon dışına çıkartıldı.

KADİR ŞEKER’İN SON SÖZLERİ

Son kelamı sorulan Kadir Şeker de, ‘Üzüldüğüm için gittim. Gerimden saldırdı. Boğazımı sıktı. Ciğerlerimin acısını hissettim. Nefesim kesildi. Bıçağın sesinden korkar diye, bıçağımı çıkardım. Maktulün yaralandığını fark etmedim. Yalnızca sağ elimde acı hissettim. Bayanın ağlamasını duymadım. Aleyhime sözler vermiş. Bir şey söylemek istemiyorum. Yalnızca yardım etmek istedim. Hayatını kaybettiğim için üzgünüm’ dedi.

Mavi gömlek, siyah pantolon giyen ve yeni tıraş olduğu görülen Kadir Şeker’in, duruşmada heyecandan yerinde dururken sağa ve sola gerçek sallanır halde hareket ettiği gözlendi.

CEZA DÜŞTÜ, TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI ÇIKTI

Mahkeme heyeti, 12,5 yıl olan cezayı 10 yıl 10 aya düşürerek, Kadir Şeker’in tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.

AVUKAT: TAHLİYEYİ YARGITAY’DA ALMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Duruşma sonunda açıklama yapan, Kadir Şeker’in avukatlarından Emrah Daylan, mahkeme heyetinin, tutukluluk halinin devam etmesine karar verdiğini lisana getirerek, şunları söyledi:

”Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uydu lakin Yargıtay’ın bozma ilamı şuydu; azami hadden uygulayın, 12 yıl 6 ay yerine 10 yıl uygulayın, demişti Yargıtay. Mahkeme her ne hikmetse 13 yıl ceza verdi. Oradan da indirim yaptı. Bu 13 yılı nereden bulduğunu biz anlayamadık. 13 yıl ceza verdi. Bunu da 10 yıl 10 aya düşürdü; 10 yıl 10 ayda da tahliye edeceğini düşünürken babası, annesi, tüm sevenleri, tahliye edeceğini düşünürken tahliye etmedi. Tutukluluk halinin devamına karar verdi. Evrak şu anda Yargıtay’a geçiyor. Biz belgenin Yargıtay’a olabildiğince süratli gönderilmesini ve tahliyeyi Yargıtay’da almaya çalışacağız. Mahkemenin tahliye edebilecek haldeyken tahliye etmemesi nedeniyle oluşan bu mağduriyetin Yargıtay tarafından süratli bir formda belgenin incelenip, birkaç ay içinde Kadir’in tahliye olacağını düşünüyorum. Konya tahliye edebilirdi fakat etmedi.”Kadir Şeker’in babası Cengiz Şeker de ”Kadir’in olağanda yasal müdafaa yaptığına inanıyorum. Gerçekte öyledir. Yasal müdafaanın aşımıdır aslında Kadir’in durumu ancak maalesef ne hikmetse olay ‘kasten adamı öldürme’ye çevrilmiştir. Kadir bunu asla yapmamıştır. O olaydaki kanıtlar de bunu gösteriyor. Biz bu kararı asla kabul etmiyoruz. Kadir’in beraat etmesi gerekirdi. Kadir’in olayı yasal müdafaadır. Kadir katiyen kimseye ne saldırmıştır ne hakaret etmiştir ne sorgulamıştır. Yalnızca orada bir bayanın ağlama sesine gitmiştir fakat maalesef arbede olmuştur. Adamın elinden kurtulamamıştır. Kendini savunmak zorunda kalmıştır. Sonuçta olay ‘kasten adam öldürme’ye çevrilmiştir. Bu haksız bir karar. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.