İşten çıkarmalar, bot hesap sayıları… Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma sürecinde ortalık karıştı

Posted by

Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifiyle Twitter’ı satın alma süreci, toplumsal medya platformu için sancılı bir hale geldi. Musk’ın bot hesap konusundaki katı tavrı, şirketin geleceğindeki belirsizlikle birlikte onlarca insanı işten çıkarmaya başlaması Twitter CEO’su Parag Agrawal için işleri zorlaştırıyor. İşte satın alma sürecindeki son gelişmeler ve uzman yorumları…

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, faal Twitter hayatını platformu satın alarak devam ettirmeye karar verdiğinden beri neredeyse üç ay geçti lakin hâlâ satın alma resmî olarak gerçekleşemedi. Bu süreçte de Twitter’ın 44 milyar dolarlık devralınması, birbirinden çok farklı usullere sahip iki yönetici ortasındaki aleni çatışmaları ortaya çıkardı.

Bir tarafta açık kelamlı duruşuyla tanınan Elon Musk, bir tarafta ise diplomatik ve ölçülü bir formda hareket etmeye çalışan Parag Agrawal…

Musk, 44 milyar dolarlık teklifini ilettikten sonra farklı pürüzlerle Agrawal’ın karşısına çıkıyor. Tesla CEO’sunun en çok üstünde durduğu bahis ise bot hesaplar… Hatta Musk, Agrawal’ı bot hesap konusunda talep ettiği bilgilerin sağlanmaması halinde mutabakattan çekilmekle bile tehdit etti.

SATIN ALMA SÜREÇLERİNİ DURDURDU

Mayıs ayında Musk, Twitter’ın kullanıcı tabanının yüzde 20’sinin yahut daha fazlasının bot olabileceğini argüman ederek muahedenin beklemede olduğunu tweet’ledi. Şirketten, spam hesaplarla ilgili bildirdiği yüzde 5’lik sayının yanlışsız olduğunu kanıtlamasını istedi ve haziran ayında da şirketi birleşme mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini şeffaf bir formda yerine getirmeyi reddettiğini söyleyerek bilgileri saklamakla suçladı.

Twitter tarafı ise hakikat bilgi vermeye devam ettiği konusunda ısrarcı. Son olarak, Reuters’ın haberine nazaran; Twitter perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, platformundan günde 1 milyondan fazla spam hesabını kaldırdığını söyledi. Bu, CEO Parag Agrawal’ın mayıs ayındaki bir Twitter mesajında belirttiği sayının iki katı.

SPAM HESAP SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR

Daha evvel Agrawal, spam hesaplar hakkında tweet atmış. Platformun her gün yarım milyondan fazla spam hesabını askıya aldığını ve her hafta spam olduğundan şüphelendiği milyonlarca hesabı kilitlediğini söylemişti. Ayrıyeten Twitter’ın yüzde 5’lik sayısını nasıl elde ettiğini de açıklamıştı. Ve şirket, platformun kıymetli datalarını de Musk’a açmıştı.

Ancak perşembe günü Washington Post, Musk’ın takımının dataların doğrulanabilir olmadığı sonucuna vardığını bildirdi.

TWITTER ÇALIŞANLARI KAYGILI: LİDERLİK TECRÜBESİ YOK

Bir yıldan daha kısa bir müddettir vazifede olan Agrawal, şirket içindeki çalışanlarına nazaran de hayli sıkıntı bir durumda.

Financial Times’a konuşan ve Agrawal’ı eleştirenler, öngörülemeyen bir rakip karşısında kanıtlanmamış bir başkan olarak ne kadar tesirli olacağı konusunda kuşkucu. Pek çok kişi, 38 yaşındaki Agrawal’ın liderlik tecrübesi eksikliğinden ve belirsizlik göz önüne alındığında işlerin kötüleşme durumunda müzakere elinin zayıflayacağı gerçeğinden bahsediyor.

Parag Agrawal, Jack Dorsey’den misyonu alalı şimdi bir yıl bile olmadı.

GroupM iş zekası global lideri Brian Wieser, “Aylar sonra Elon’un ne kadar önemli olduğunu bilmiyoruz, lakin şirket, satışı taahhüt etti. Parag için çok güç bir durum” diyor.

Twitter’ın eski Avrupa lider yardımcısı Bruce Daisley ise Agrawal’ın detaycılığına atıfta bulunuyor: “Parag ile ilgili tecrübem için şunları söyleyebilirim: Onun detaylara hakimiyetinden ve öbür başkanların gözden kaçıracağı mevzular hakkında geniş bir anlayışa sahip olmasından etkilendim.”

Bir reklam ajansı yöneticisi ise son Twitter CEO’su için, “Parag, vizyonu olan birinden çok, bir eserden sorumlu mühendis üzere hissediyor. Twitter’ın ayağa kalkıp platformu pazarda varlık haline getirecek bir başkana gereksinimi var” dedi.

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI

Twitter, bu süreçte işten çıkarmalarla da karşı karşıya kaldı. Ve şirket, işe alım grubundan yaklaşık 100 çalışanını işten çıkardı

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran şirket, işe alım vazifelileri ve yetenek edinme takımının yüzde 30’unu çıkardı.

Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmasını tamamlamaya çalışırken maliyetleri düşürmeye yönelik işe alımları dondurduğunu duyurmuştu. İşten çıkarma konusunun ise Twitter’da Musk ile birlikte gündeme geldiği bildirildi.

Twitter’da kıdemli bir teknik eleman olan Ingrid Johnson, LinkedIn’deki bir gönderide, sahiden sıkıntı bir gün olduğunu yazdı: “On yıldan fazla bir müddettir orada olup da işlerini kaybeden beşerler var. Twitter, şirketi kurmak için hayatlarını veren beşerler kıymetine yanlış biçimde şişirilmiş bir pay senedi fiyatını sürdürmek için milyarlarca dolar harcamayı seçtiyse, bu daha da trajik bir kıssa.”

SATIN ALMA GERÇEKLEŞİRSE İŞSİZ KALACAK, GERÇEKLEŞMEZSE KRİZLE SAVAŞACAK

Hindistan doğumlu Agrawal, Twitter’da evvel baş teknoloji sorumlusu oldu akabinde da kasım ayında CEO olarak atandı.

Agrawal, öbür Silikon Vadisi başkanları Mark Zuckerberg ve Steve Jobs üzere minimalizmin ekstra üretkenlik sağladığı dogmasına uygun olarak her vakit siyah bir tişört ve koyu mavi kot pantolon giyiyor.

Birkaç Twitter çalışanı, Agrawal’ın bilhassa yeni çalışanları huzursuz eden bir yaklaşımı olduğunu ve onları rahatlatmaya çalışmak yerine işçiye karşı dürüst davrandığını anlatıyor.

Basında çıkan haberlere nazaran, mutabakat başarılı bir biçimde kapanırsa, Musk onun yerini almayı planladığı için Agrawal büyük olasılıkla işsiz kalacak. Öte yandan, satış gerçekleşmezse düşmüş pay fiyatına ve motivasyonu düşük çalışanlara sahip şirketi canlandırmak için uğraşacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.