İnsansız helikopter G-I, birinci uçuşunu gerçekleştirdi

Posted by

Sivil maksatlı tasarlanan G-I’in toplam kalkış yükü 25 kilogram. Döner kanatlı sistem, 7 kilogram yararlı yük taşıyabiliyor. G-I, telekomünikasyon, güç, lojistik, tarım, orman üzere alanlarda kamu ve sivil dallarına hizmet verebilecek. IBAK Savunma İdare Şurası Lideri Orkun Ibak, sistemin elektrikli batarya ile uçtuğunu belirterek; “G-I, 120 dakikaya kadar havada kalabiliyor. GPS kesilse bile haberleşme olmadan planlanan rotasında uçup vazifesini yapabiliyor. Yapay zeka denetimli sistem, gerekirse sürü uçuşu da gerçekleştirebiliyor” dedi.

ADINI NURİ DEMİRAĞ’IN GÖK OKULU’NDAN ALDI

Gök Sınıfı İHA sistemlerinin ismini Türk Havacılığının efsane isimlerinden, birinci özel teşebbüslerden olan Nuri Demirağ’dan aldığını belirten IBAK Savunma İdare Şurası Lider Yardımcısı Tekin Çetintaş, “Nuri Demirağ, kurduğu uçak fabrikası ve açtığı Gök Okulu ile Türk Havacılığına değerli katkılarda bulundu. Hedefimiz Gök Sınıfı ile Nuri Demirağ ve Gök Okulu’nun ismini yaşatmaktır” dedi.

G-II ASKERİ HEDEFLİ TASARLANDI

Ailenin başka İHA sistemleri hakkında bilgi veren Çetintaş, “Serinin ikinci modeli olan G–II ise askeri gayeli geliştirildi. Tasarımı, Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası’nın 1948’de havalanan THK-13 Uçan Kanat konseptinden esinlendi. Daldaki paydaşlarımız olan akademik kurumlar ve profesyoneller ile iş birliği yapılarak tasarlandı. Tam Otonom Dikey Kalkış İnişli, faal yararlı yük kapasitesi ve efektif sürat için tiltrotor teknolojisi entegre edildi. Alçak irtifada uçuş yapabiliyor. Yapay zekâ kullanarak termal yahut gece uçuşu gerçekleştirebiliyor. Tekil yahut sürü olarak kullanılabiliyor. Yıl içinde G-II ’nin birinci uçuşunu yapmasını planlanıyor” diye konuştu.

Üçüncü modellerinin ise G-III ismini taşıdığını ve ziraî ilaçlamada kullanılacağını belirten IBAK Savunma İdare Konseyi Lider Yardımcısı Hakan Öner ise “Gövdesinde 50 litre ilaç taşıyabilen G-III ile 85 dönüm tarla 45 dakika içinde ilaçlanabilecektir. Toplam kalkış tartısı 150 kilogramdır” dedi.  

G – III Zirai İHA, Tarım Kesiminde paydaşlara faal sürdürülebilir çiftçilik uygulamaları ve tahliller üretmeyi hedefliyor. Teknik özellikleri ortasında Haritalama, yapay zekâ, her türlü toprağa dikey kalkış ve iniş ile akıllı tarama, toprak ve eser tahlili ile raporlama yer alıyor.

KARGO TAŞIYACAK

Gök İHA Ailesi’nin dördünün modeli olan G–IV Kargo İHA ise dikey iniş kalkış özelliği ile kargonun her türlü hava şartında istenilen noktaya ulaştırılmasını sağlayacak. Her türlü hava şartında misyon yapabilecek G-IV, otomatik mahzur algılama ve kaçınma sistemleri ile ulaşımın güç olduğu bölgelere, askeri alanlarda yahut afet bölgelerine materyal nakliyesini gerçekleştirecek.

“SIRADA İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLER VAR”

IBAK Savunma İdare Konseyi Lideri Orkun Ibak, hava sistemlerinin yanı sıra su altı insansız sistemler konusunda da çalışmaların devam ettiğini belirterek “Sırada insansız su altı sistemlerimiz var. Biomimetik bilim kolu rehberliğinde, deniz canlılarını taklit ederek yüzecek yunus ve kaplumbağa konseptlerimiz üzerinde çalışmalar sürüyor. BIO-I ismini verdiğimiz Yunus ile BIO-II Caretta, haberleşme altyapısı kendi ortalarında ve komuta merkezi ile kriptolu bilgi akışı sağlanabilmekte. Suda doğal olmayan hiçbir iz bırakmayan sistem, tekil yahut sürü olarak kullanılabilecek” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.