İkinci bir ABD kongre heyeti Tayvan’ı ziyaret etti

Posted by

ABD’nin Tayvan’daki büyükelçiliği niteliğindeki Amerikan Enstitüsünden yapılan açıklamada, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey’nin öncülüğündeki 5 kişilik heyetin, Asya çeşidi kapsamında Ada’yı ziyaret ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “heyetin, üst seviye yetkililerle, ABD-Tayvan bağlantıları, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve başka mevzularda görüşmeler yapacağı” kaydedildi.

Markey’e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik ediyor.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin 2 ve 3 Ağustos’ta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Pekin’in yansısını çekmişti. Çin, ziyaretin akabinde Ada etrafındaki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Tayvan’a inen Amerikan diplomatlar karşılandı.

Pelosi ziyareti büyük reaksiyon toplamıştı

6 bölgede yürütülen tatbikatlar, Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan’ı yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş lakin Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” benimseyerek, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilgiler kurmasına, BM’de ve öteki memleketler arası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesini kaide koşuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.