Hayatı sinema olması gerekenler: Birinci Türk romancısı Şemseddin Sami

Posted by

Sinemanın kitleler üzerinde tesiri her masanın konusu. Kültür, sanat ya da global problemler ele alınırken sinemadan bahsetmemek olmuyor. Kitle bağlantı aracı olmasının yanında en yeni ve tesirli sanat kollarından olan sinema, izleyiciye sunduğu meramı, duyguyu ve manası kalıcı hale getirebilme gücüne sahip.

Bu tabloyu bilhassa biyografi sinemalarından görüyoruz. Sinema tarihinin en tesirli sinemaları ortasında biyografiler vardır. Türkiye’de ise bilhassa son periyotta biyografi sinemaları gişede büyük yük kaldırıyor ve kıssası beyaz perdeye taşınan bireylerin bilinirliğini ve tahminen de daha farklı tanınmasını sağlıyor. Müslüm, Ayla, Naim Süleymanoğlu, Bergen, Uygun ki Varsın Eren üzere sinemalar son 10 yılın en tesirli biyografileri ortasında yer alıyor. Gişede de önemli karşılık bulan bu sinemaların toplam izlenme sayısı 25 milyona yaklaşıyor.

Liste daha da kabartılabilir. Lakin şu an dikkat çekmek istediğimiz nokta ‘yapılma ihtimali az olan’ fekat kesinlikle biyografik sineması yapılması gereken birtakım isimleri anmak.

Gerek Anadolu ve İslam kültüründe, gerekse insanlık tarihinde çok değerli yeri olan karakterlerin çağımız insanına sunulması hayati derecede ehemmiyet arz ediyor. Çünkü sinemanın, sunduğu kıssayı ve gerçekliği izleyiciye inandırma tesiri var. Başka medya araçlarıyla yaptığınız hiçbir şey sinema kadar tesirli olamıyor. Hele kitlelerin tanıdığı meşhur simaların oyuncu olarak yer alacağı üretimler kelam konusu olduğunda tesir daha da artıyor.

36 BİN YIL ÖNCESİ VE ÇOK SONRASI

İşte bu zaviyeden bakınca birtakım isimlere dikkat çekmek ve sinemalarının yapılacağı vakti iple çekeceğimizi tabir etmek istiyorum. En başta İbn Heysem geliyor… Optik biliminin kurucusu kabul edilen Heysem, teknik manada kameranın da temelini atan kişi aslında. Miladi 961 doğumlu olan Heysem’in ‘karanlık oda’nın mucidi olduğu da biliniyor (Da Vinci’nin intihal problemi malum). Bundan bin yıl evvel gözün görme biçimine dair kabulleri yıkarak perdeye imaj aksettiren kişinin sinemasının yapılması büyük heyecan uyandıracaktır.
İsmini bilmediklerimiz… Bundan tam 36 bin yıl evvel duvarlara perspektifli fotoğraflar çizen ve hareket eden ışığın tesiri ile hareketli imaj tesiri uyandıran Paris’teki Chauvet Mağarası sakinlerinin sinemasını yapmak insanlığın boynunun borcu olsa gerek…
36 bin yıl evvel hangi güç ve zihin yapısıyla bunu yaptıklarını sorgulamak bile değerli olur…
İlk Türk romancısı kabul edilen Şemseddin Sami, Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun ressamı Osman Hamdi Beyefendi, Türk isminin birinci geçtiği İlteriş Kağan Anıtı ve öyküsü de bu listeye eklenebilir. Umarız Türkiye’de önemli bütçeler ve başarılı yapımlarla bu kişi ve olayların sinemalarını izlemek mümkün olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.