Fransız fizikçi, ‘James Webb Teleskobu’ndan görüntü’ diye paylaştı: Sucuk çıktı

Posted by

NASA’nın uzaya fırlattığı ve geçen ay imgeler vermeye başlayan James Webb Uzay Teleskobu, değişik bir latife için kullanıldı.

Görüntünün James Webb’den geldiğini öne sürdü

Filozof ve fizikçi Etienne Klein, 31 Temmuz’da toplumsal medya platformu Twitter’dan, Proxima Centauri yıldızının James Webb Uzay Teleskobu tarafından alınan en son fotoğraf olduğunu argüman etti ve bir manzara paylaştı.

“Güneş’e en yakın yıldız Proxima Centauri’nin fotoğrafı”

Klein, paylaşımında, “Bize 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunan Güneş’e en yakın yıldız Proxima Centauri’nin fotoğrafı” dedi.

Sucuk olduğu anlaşıldı

Ancak fotoğrafın, İspanya mutfağından ‘chorizo’ ismiyle bilinen bir sucuğa (baharatlı bir domuz sucuğu) ilişkin olduğu ortaya çıktı.

Bazı toplumsal medya kullanıcıları fizikçi tarafından yayınlanan fotoğrafa inansa da pek çok kişi imajın aslında bir dilim sucuk olduğunu belirtti.


“Şaka yaptım” dedi, özür diledi

Daily Mail’in haberine nazaran Klein, latife yaptığını ve görselin aslında bir sucuğa ilişkin olduğunu itiraf etti ve “İspanyol şarküterisine ilişkin hiçbir objenin dünya dışında hiçbir yerde bulunmadığını” belirtti.

Daha sonra diğer bir açıklama yapan Klein, toplumsal medyada yanlış bilgiye karşı dikkat çekmek için bu türlü bir paylaşım yaptığını ve takipçilerinden özür dilediğini söyledi.

James Webb teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu, kızılötesi astronomiye yönelik bir uzay teleskobu olmasıyla biliniyor. Uzaya gönderilmiş en güçlü teleskoptur. Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen ardılı olacak formda planlanmış, NASA öncülüğünde ve ESA ile CSA’nın takviyesiyle geliştirildi. Aralık 2021’de fırlatılmış ve Ocak 2022’de yörüngesine girdi.

Adını 2002’de NASA’nın Apollo programından sorumlu müdürü olan James E. Webb’ten alan JWST, 6,5 metre genişliğinde altın kaplama bir aynayla donatılan kızılaltı bir teleskop. Bu ayna, 13.5 milyar ışık yılı uzağı, yani kozmosun birinci yıldızlarının oluştuğu vakti görmesini imkanlı kılıyor.

JWST, NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje. Kızılötesi ışığı gözlemlemek için ayarlanmış olan 6,5 metrelik bu teleskop, Dünya’dan neredeyse 1,5 milyon kilometre uzaklıkta yörüngeye yerleştirildi. Bu uzaklık, Dünya ile Ay ortasındaki uzaklığın dört katı kadar ediyor.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.