Fiyatsız kodlama kursuna giden çocuklar kendi robotlarını kodladı

Posted by

Tuzla’da 8-14 yaş kümesi çocuklarımızı sokağın olumsuz ortamından uzaklaştırarak, onların inançlı ve denetimli bir ortamda ders çalışmalarını, kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını, boş vakitlerini faydalı bir halde değerlendirmelerini, toplumsal alanda yeteneklerini geliştirebilmelerini sağlamak emeliyle hayata geçirilen Tuzla Belediyesi Bilgi Evi’nde, yaz sonu standı yapıldı. 5 merkezde 40 farklı branşta düzenlenen eğitimlere 4 bin 500 öğrenci katıldı. 4 gün sürecek standın açılışını Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı yaptı. Açılıştan sonra stantları tek tek ziyaret edip çocuklarla bol bol sohbet eden Lider Yazıcı, “Çocuklarımıza okulun dışında bir üçüncü adres belirtmek çok değerli. Bilgi Meskeni, Ferdî gelişim, toplumsal adaptasyonu ve hayat adaptasyonu sağlıyor” dedi. Çocuklarla birlikte Tuzla’da büyük bir aile fotoğrafı veren Lider Şadi Yazıcı, herkesin en az bir müzik aleti ve spor yapması konusunda tavsiyelerde bulundu. Ayrıyeten birinci Bilgi Evi’nin açılmasının üzerinden 8 yıl geçmesi nedeniyle pasta kesildi.

ROBOTİK KODLAMA YAPAN ÇOCUKLARA AĞIR İLGİ

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi Bilgi Evi’nde fiyatsız robotik kodlama kursuna giderek kendi robotlarını kodlayan 11 yaşlarındaki Ece Çalışkan ve Enis Dinler’in standını ziyaret etti. Ece ve Enis’in hazırladığı robotu inceleyen Lider Yazıcı, kodlama ve temel bilimler üzerine kendisini dinleyen çocuklara tavsiyelerde bulundu.

‘ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLAMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ’

Sergi açılışında açıklamalarda bulunan Tuzla Belediye lideri Dr. Şadi Yazıcı,” Bilgi Evi’nde 8 yılı tamamladık. 40’dan fazla farklı branşta çok hoş işler yapılıyor. Çocuklarımıza okulun dışında bir üçüncü adres belirtmek konusunda çok kıymetli. Bilgi Konutu, Şahsî gelişim, toplumsal adaptasyonu ve hayat adaptasyonu sağlıyor. Gelecekteki Tuzla’yı oluşturacak jenerasyonları ve toplumu oluşturacak bireyleri, ağaç yaşken eğilir modeliyle çocuklarımızı geleceğe hazırlama konusunda elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘HER BİREYİN DATAYI İŞLEYECEK BİLGİYE GEREKSİNİMİ VAR’

Bilgi Evi’nde fiyatsız kodlama kursu olduğunu belirten Lider Yazıcı,” Bilgisayar programcılığı gelecek için çok değerlidir. Bir bilgisayar programlama lisanını herkes öğrenmelidir. Her yerde söylüyorum. Kodlama gelecekte yaşayacağımız akıllı kent, akıllı dünya, akıllı konutlar üzere bahislerde kodlama artık olmazsa olmaz hayatımızda yer alacak. Bilgisayar programlama ve kodlama her meslek için çok değerli olacağına inanıyorum. Bireylerimizin datayı işleyecek bilgiye muhtaçlığı var. Kodlama dahil, bilgisayar programcılığı konusunda da elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘BÜTÜN GENÇLERİN EN BİR MÜZİK ALETİ ÇALMASINI VE SPOR YAPMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

Piyano başında çocuklarla sohbet eden Lider Yazıcı, Tuzla’da her çocuğun en az bir müzik aleti çalması için çalışacaklarını belirterek, “Bütün gençlerimizden Tuzla’da bir şey istiyorum. Kesinlikle bunu başaracağız. Herkesin piyano başta olmak üzere bir müzik aleti çalmasını sağlayacağız. Herkesin kendisini en güzel hissettiği spor koluna ulaşmasını sağlayacağız” dedi. Lider Yazıcı çocuklara ‘Bunu tüm Tuzla’ya yayacağız. Kelam mü?’ diyerek sordu. Çocuklar da Lider Yazıcı’ya ‘Söz’ karşılığını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.