Fed’den bankalara kripto varlıklara ait ikaz

Posted by

ABD Merkez Bankası (Fed), bankalara kripto varlıklarla ilgili hizmetleri sunmadan evvel yasal müsaadeleri denetim etme ihtarında bulundu.

Fed, kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunan yahut bulunmak isteyen bankalara yönelik kontrol mektubu yayımladı.

Söz konusu mektupta, gelişmekte olan kripto varlıkların, bankacılık kuruluşları, müşterileri ve genel finansal sistem için potansiyel fırsatlar sunduğu, lakin kripto varlıkla ilgili faaliyetlerin güvenlik, tüketicinin korunması ve finansal istikrar ile ilgili riskler de oluşturabileceği aktarıldı.

Kripto varlıklarla ilgili faaliyette bulunmak isteyen bankaların atması gereken adımların belirtildiği mektupta, Fed’in hususla ilgili gelişmeleri ve bankaların kripto varlıklarla ilgili faaliyetlere iştirakinin yakından izlendiği kaydedildi.

Mektupta, kripto varlıklarla ilgili rastgele bir faaliyette bulunmadan evvel bankaların bu tıp faaliyetlere yasal olarak müsaade verildiğinden emin olması gerektiği vurgulandı.

Bankaların kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunmadan evvel düzenleyicileri bilgilendirmesi gerektiği de belirtilen mektupta, bunların inançlı ve sağlam bir biçimde yürütülmesi için kâfi sistemlere, denetimlere sahip olunması gerektiği tabir edildi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.