Ege’deki faciada iki organizatöre tutuklama

Posted by

Ege Denizi’nde 5’i çocuk 6 kişinin öldüğü göçmen faciasında iki organizatör tutuklandı.

Türk Kıyı Güvenliği, 13 Eylül günü saat 00.10’da, Muğla’nın Marmaris ilçesi Kızılburun açıklarında can sallarında bir küme kaçak göçmen olduğu bilgisini aldı.

Bölgeye giden 2 Kıyı Güvenlik botu, 3 can salındaki 71 kaçak göçmeni ve 2 organizatör şüphelisini kurtardı.

Kurtarılan göçmenler tabirlerinde, İtalya’ya gitmek üzere 10 Eylül’de, 15 metre uzunluğundaki ahşap tekneyle Lübnan’ın Tripoli limanından yola çıktıklarını, 2 gün sonra Rodos Adası açıklarında yakıtlarının bittiğini söyledi.

GERİ İTİLDİLER

Göçmenler, yardım istedikleri Yunan güvenlik güçleri tarafındandeğerli eşyaları alındıktan sonra 4 farklı can salıyla Türk kara sularına yakın noktadan geri itildiklerini anlattı.

Dalgalarla birbirlerinden uzaklaşan can sallarından birinin alabora olduğu anlaşıldı.

6 KİŞİNİN CANSIZ VÜCUDUNA ULAŞILDI

Sahil Güvenlik takımları denizde arama-kurtarma çalışması başlattı. Çalışmayla yarı batık durumdaki can salına tutunan 7 kaçak göçmen daha kurtarıldı.

Can salı yakınında ise 2 bebek, 3 çocuk ve 1 bayan olmak üzere toplam 6 kişinin cansız vücuduna ulaşıldı. Kurtarılan 71 göçmen ise Kıyı Güvenlik Komutanlığı’ndaki süreçlerinin akabinde Ula Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Yunanistan’a sert reaksiyon göstermişti.

KİŞİ BAŞI 1500 EURO

Göçmenlerin süreçlerinin sürdüğü öğrenilirken, gözaltına alınan 2 Lübnan asıllı organizatör şüphelisi ise Kıyı Güvenlik Komutanlığı’ndaki süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede tutuklandı. Organizatörlerin, göçmenlerden kişi başı 1500 euro aldıkları belirlendi.

ERDOĞAN BM’DE HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’deki konuşmasında, anneleri Şifa ile birlikte ölen 4 yaşındaki Abdulvahap ve 9 aylık Asım’ın fotoğraflarını gösterip, Yunanistan’a reaksiyon göstererek yaşanan zulmü anlatmıştı.

CENAZELER ALINMAYI BEKLİYOR

Öte yandan, Muğla İsimli Tıp Kurumu’nda otopsi süreçleri tamamlanan 6 kişinin cenazelerinin, yakınları tarafından alınması bekleniyor.

Cenazelerin, alınmaması durumunda kimsesizler mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.