Dünyada sayılı ülkede var! Türkiye üretime başlıyor, zırhlı araçlarda kullanılacak

Posted by

Cengiz Holding bünyesindeki Eti Alüminyum, savunma endüstrisi için alüminyum oksitten, patlama sönümleyici ve balistik müdafaa artırıcı zırh ham unsuru geliştirdi. Tesiste, Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilen ve yanmazlık özelliğiyle yüksek muhafaza sağlayan ham hususun seri üretimine gelecek yıl başlanacak.

Eti Alüminyum’un Genel Müdürü Mehmet Arkan, AA muhabirine, ileri teknolojiyle geliştirdikleri özel alüminyum trihidroksit (ATH) ve özel alümina ile ülkenin stratejik kurumları ortasında yer aldıklarını söyledi.

Savunma endüstrisinde ham unsur temininde zorluklar yaşanabildiğini aktaran Arkan, yerli zırh üretim firmalarından gelen talepler doğrultusunda bu çalışmaya başladıklarını lisana getirdi.

20 MİLYON DOLARLIK İTHALAT ENGELLENDİ

Türkiye’nin yıllık 20 bin ton ATH tüketimi olduğunu vurgulayan Arkan, “Bunun 12 bin tonunu biz üretmeye başladık. Bu yatırımlarımızla, yıllık 50 milyon dolarlık ithalatın 22 milyon dolarını engelledik. Yıl sonunda 30 bin tonluk kapasiteye ulaşacağız. ATH, savunma endüstrisinde çok kıymetli. Yanmazlık özelliği sayesinde yüksek muhafaza sağlayan bir gereç. Tankların, gemilerin, denizaltıların, uçakların kablolarında ATH kullanılmak zorunda.” diye konuştu.

Geliştirilen yüksek kaliteli ATH’den de “özel alümina” elde ettiklerine değinen Arkan, şöyle devam etti:

“Yüksek ısıyla içindeki su moleküllerini attığımız ATH’yi, alüminyum oksit yani özel alümina haline getiriyoruz. Bunu yüklü olarak metal üretiminde kullanıyoruz. Alüminaya farklı özellikler kazandırarak dünyada fazla üreticisi olmayan savunma endüstrisine dönük zırh ham unsuru ürettik. Yaptığımız testler muvaffakiyetle sonuçlandı. Önümüzdeki yıl bu ham hususun seri üretimine başlatıp, zırh üreten şirketlere arz edeceğiz. Savunma endüstrisi gelişiyor ve zırhlı araçlarımız dünyanın ilgisini çekiyor. Bunun için memleketler arası standartların sağlanması gerekiyor. Biz de bu ham maddeyi üretmeyi başardık.”

2 BİN DERECEDE BİLE ERİMİYOR

Arkan, Türkiye’nin bu ham maddeyi üretebilen sayılı ülkeler ortasına girdiğini bildirdi.

Alüminadan üretilen zırh ham hususunun çelik zırha nazaran sağladığı üstünlüğe dikkati çeken Arkan, şunları kaydetti:

“Özel alümina, çok yüksek sıcaklığa dayanan, 2 bin derecelerde bile erimeyen bir materyal. Bu materyal çok yüksek sıcaklığa dayandığı için erimiyor ve mühimmat içeriye giremeyip dışarıda patlıyor. Suikast silahlarıyla ve zırh delici mermilerle gerçekleştirilen taarruzları da tıpkı formda engelliyor. Zırhın dayanımını artırıp ekstra muhafaza sağlıyor. Bu zırh ham hususuyla üretilecek kompozitler, silahlı kuvvetlerin modernizasyon gerektiren zırhlı araçlarında da kullanılabilecek.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.