Dünya muharriri Alaattin Aktaş: ‘Vatandaşa yük 100 milyona yakın’

Posted by

Benzine dün yapılması planlanan 96 kuruşluk artırım geri çekildi.

Konuya ilişkin ‘Vatandaşı akaryakıt artırımından koruyalım derken indirime mani oldular’ başlıklı bir yazı kaleme alan Dünya gazetesi müellifi Alaattin Aktaş, “Benzinde dün yapılması gereken 96 kuruşluk artırımın iptali değerliye patladı! Artırım iptal edilince bugünden geçerli olmak üzere 1 lira 82 kuruşluk indirim fırsatı hesaplama formülü yüzünden kaçırılmış oldu” dedi.

“VATANDAŞ FAZLADAN 100 MİLYON LİRA ÖDEYECEK”

Aktaş, “Türkiye’de günde yaklaşık 11 milyon litre akaryakıt tüketiliyor. Şayet Bayramdan evvel bir indirim kelam konusu olmazsa akaryakıta 96 kuruş artırımdan kaçınırken ıskaladığımız 1 lira 82 kuruşluk indirim yüzünden 86 kuruş fazla ödeme yapacağız. Litre başına 86 kuruştan günde 11 milyon litre, yaklaşık 10 milyon lira. Bütün Bayramı düşünün, yaklaşık 100 milyon liralık yük. Güzel niyetle fakat acemice bir yaklaşımın maliyeti…” tabirlerini kullandı.

“İNDİRİMİN YOLU KESİLDİ”

Yazısının devamında akaryakıtta artırım oyununun ayrıntılarını paylaşan Aktaş, şu sözleri kullandı:

“30 Haziran’da da anlattığım üzere Cenova’daki borsada oluşan son beş günün ortalama akaryakıt ve motorin fiyatı ilgili günlerin Merkez Bankası kuruyla TL’ye çevrildikten sonra bulunan fiyat, şayet mevcut fiyatın yüzde 3 altında ya da üstündeyse indirim yahut artırım yapılıyor.

Benzindeki ortalama fiyat mevcut fiyatın yüzde 3.03 üstüne çıktığı için 96 kuruş artırım yapmak gerekti. Fakat bakın o artırım bir biçimde geri alınınca ya da aldırılınca neler oldu…

Eğer akaryakıta 6 Temmuz’dan geçerli olmak üzere 96 kuruş artırım yapılsaydı, bu sefer bugünden geçerli olmak üzere 1 lira 82 kuruş indirim gelecekti.

Ama son beş gün ortalamasını alarak gidilen uygulama var ya, işte o hesaplama formülü yüzünden artık 1 lira 82 kuruşluk indirim yapılamıyor.

Şimdi söyleyin; 96 kuruş artırımı yapıp sonraki gün 1 lira 82 kuruş indirimle yola devam etsek daha yeterli değil miydi?

Bir gün 96 kuruş fazla ödeyecek, sonraki gün ya da günlerde 1 lira 82 kuruş indirimli, yani artırımdan evvelki fiyatın da 86 kuruş altında akaryakıt kullanacaktık. Üzücü mı olurdu?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.