DEAŞ’ın baş kesme görüntülerini hazırlayan Kanada vatandaşına müebbet mahpus

Posted by

DEAŞ’ın propaganda ünitesinde bulunan Muhammed Halife ABD’de hakim karşısına çıktı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından cuma günü yapılan açıklamada, 39 yaşındaki Halife’nin DEAŞ’deki güçlü figürlerden biri olduğu ve en az iki Suriyeli askerin vefatından sorumlu tutulduğu belirtildi.

Propaganda ekibindeydi

Açıklamada, Halife’nin 2013’te Kanada’dan ayrılıp Suriye’ye giderek DEAŞ’a katıldığı, bilhassa İngilizce ve Arapça bilgisiyle bir yıl içinde örgütün propaganda grubunun değerli üyelerinden biri haline geldiği tabir edildi.

Bu grubun, ABD’li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff’un da ortalarında yer aldığı yabancı asıllı rehinelerin öldürüldüğü görüntüleri hazırladığına dikkat çekildi.

Kafa kesme görüntüleri yayınladılar

40 yaşındaki Foley ve 31 yaşındaki Sotloff, 2014’te Suriye’de DEAŞ militanları tarafından başları kesilerek öldürülmüş, bu anların gösterildiği videolarsa memleketler arası kamuoyunda şok tesiri yaratmıştı.

Seslendirme yaptı

Halife’nin 2014 ila 2017’de çekilen görüntülerde iki Suriyeliyi öldürdüğü ve en az 15 görüntünün yapımıyla İngilizce seslendirmesini yaptığı tabir edildi.

2018’e kadar örgütün propaganda ünitesinde çalışan Halife, 2019’da çatı yapısını Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG’nin oluşturduğu, ABD takviyeli Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) girdiği çatışmada yakalanmıştı.

Pişman olmadığını söyledi

Suçunu itiraf etti

IŞİD militanı, ailesiyle birlikte olmak için Kanada’ya dönmek istediğini belirtmiş ancak kendisi 2021’de FBI’a teslim edilmişti.

Independent’in haberine nazaran Halife, ABD’de aralıkta çıktığı duruşmada kabahatini itiraf etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.