CHP’li Ali Becerikli Başarır ihale krizini anlattı: Sabiha Gökçen’de neler oluyor?

Posted by

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki krizlerden sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşananlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2.pisti yapılırken TEM Temas Yolu Tünellerinin ziyan gördüğünü ve bu sebeple de 18 Ağustos 2021 tarihinde güçlendirme ihalesi yapıldığını hatırlatan CHP’li Başarır, “Bu ihale 21/b ile 779 milyon TL’ye MET-GÜN ve İSPA paydaşlığı almıştı” dedi.

“EL KONULAN ŞİRKETE İHALE VERDİLER”

Başarır şöyle konuştu:

İSPA’yı açıklamıştık. İSPA, Kalyon’un alt şirketiydi hatta ortakları bile Kalyoncu ailesinden oluşuyordu. Nasıl olduysa bu ihaleye Cengiz İnşaat’ın alt taşeronu Sarka İnşaat Madencilik tarafından itiraz edildi ve ihale iptal edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da davayı temyiz bile etmedi. Artık 779 milyon TL olan bu ihalenin yaklaşık 3 milyar bedelle Teknomel Yapı AŞ’ye verildiği argüman ediliyor. Pekala bu şirket nasıl bir şirket? 9 ay önceye kadar ismi farklıydı ve şirket ihaleden evvel sermaye artırımına gitti ve bu ticaret sicilde yayınlandı. En vahim olanını söylüyorum daha geçenlerde yapılan Demir Yumruk Operasyonu’nda nitelik dolandırıcılıktan, vergi kaçakçılığı, naylon fatura ve rüşvet üzere kabahatlerden ötürü el konulan şirketlerden bir tanesi bu. Bakın artık bu şirkete kayyım atandı yani devlet bu şirkete el koydu.”

“CENGİZ İNŞAAT’IN İHALESİNİ ŞUURLU OLARAK İPTAL ETTİRDİLER”

CHP’li Başarır devamında şunları belirtti:

“Geldiğimiz nokta nedir? Cengiz İnşaat daima devletten 21/b yani pazarlık metodu ile ihale alırken bu sefer ihalenin 21/b ile yapıldığı yani gerekli rekabet şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal ettirip yeni yapılan ihaleyle maliyeti arttırmaya çalıştılar. Bunu da başardılar. Çıkıp Devlet Hava Meydanları İşletmesi bunu açıklasın. Bu ihale yapıldı mı? Teknomel Yapı AŞ bu ihaleyi aldı mı? Teknomel Yapı AŞ’ye devlet tarafından kayyım atandı mı? Şayet öyleyse cumhuriyet tarihinde bir birinci gerçekleşecek ve 3 milyar TL’lik ihaleyi yapan devlet, ihaleyi verdiği şirkete el koyduğu için işi kendi yapmak zorunda kalacak. Bu utanç bu iktidarın. Bu utanç bu ucube sistemin.”

“SEN O KOLTUKTA OTURAMAZSIN SAYIN BAKAN”

Konuya ait Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sorular yönelten CHP’li Başarır, “Ben bakana soruyorum: Yapılan ihale neden EKAP’ta yayınlanmadı? Bu 779 milyon TL’lik ihale yönetim mahkemesi tarafından iptal edildikten sonra Danıştay’a gittiniz mi gitmediniz mi? Cengiz-Kalyon-Metgün-İSPA-Teknomel Yapı AŞ bir halde temaslı zira ihaleyi iptal ettiren şirket Cengiz’in alt taşeronu. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kurtköy Akyazı Bölümü Ortası Toprak İşleri’nde Cengiz’in taşeronluğunu yapmış yani bu kadar birbirine girmiş bu işler. Cengiz İnşaat 21/b ihalelerinden bu kadar rahatsızsa Cengiz İnşaat Yeni Havaalanı’nı, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni niçin aldı? 800 milyon TL’ye bitecek olan iş 3 milyar TL’yi buldu. Sayın bakan sen bunun hesabını verebilecek misin? Artık etraf kirliliğinden de öte ülkenin, 84 milyonun rızkına el uzattınız. Çekip gidin bu iktidardan ve bunları açıklayın.

Mahkemenin 21/b münasebetiyle iptal ettiği ihaleyi yeniden 21/b ile devleti dolandırmaktan ötürü devletin el koyduğu Teknomel Yapı AŞ almış mı almamış mı? Şayet öyleyse sen o koltuktan oturamazsın sayın bakan” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.