Boğaziçi’nde direniş 509’uncu gününde

Posted by

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun vazifeden alınmasının akabinde da devam ediyor. Direnişin 509’uncu gününde Boğaziçili akademisyenler bir ortaya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun akabinde rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

Direnişin 73’üncü haftasında yayımlanan bilgi notunda şu tabirlere yer verildi:

“Bugün 27 Mayıs 2022, Cuma. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 1. yılı doldu ve 73. haftası devam ediyor. Bugün direnişin 509. günü!

Naci İnci’nin ilgili şuralarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir halde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının iki yüz yetmiş dördüncü, 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz takviye oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Kısmı tam vakitli öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir münasebet göstermeden devir ortasında vazifeden almasının ise yüz doksan üçüncü günü!!!’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu üzere bugün de 12:15’’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek gerilerini 346. sefer rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Öğrencime Dokunma”, “Kabul Etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz” ve “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite” yazan dövizler taşıdılar.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 346. nöbetlerinin akabinde haftanın her son iş gününde olduğu üzere haftalık açıklamalarını okudular.

Akademisyenler haftalık açıklamalarının akabinde atanmış rektörlüğün akademisyenlerin görüşüne istişareden boşaltma kararı aldığı İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi’nin önüne yürüyüp merkezin binasının tahliyesine dair rektörlük kararını protesto ettiler.

Açıklama metninde ise şu tabirler yer aldı:

‘Bugün 27 Mayıs Cuma. Nöbetimizin 346., direnişimizin 509. günündeyiz. Sizlere basının hala alınmadığı, etrafında polisin ağır silahlarla devriye gezdiği, her köşesinin kameralarla, özel güvenlik güçleri ve sivil polislerce denetlenmeye çalışıldığı, girişlerine yüksek demir parmaklıkların yerleştirildiği kampüsümüzden sesleniyoruz.

Bu haftaki bültenimize geçtiğimiz Cuma 20 Mayıs günü Boğaziçi 9. Onur Yürüyüşü için yerleşkemizde bir ortaya gelen öğrencilerimizi amaç alan polis şiddetini bir sefer daha kınayarak başlıyoruz. Rektörlüğün davetiyle otobüsler dolusu çevik kuvvet ve sivil polis yerleşkemize girip, 70 öğrencimizi ve bir hocamızı sert bir müdahale ile gözaltına aldı. Öğrencilerimize karşı uygulanan bu homofobik ve baskıcı şiddet, yaklaşık 18 aydır özgür, özerk ve çoğulcu üniversite için sürdürdüğümüz çabanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha gösteriyor. Yerleşkemiz, öğrencilerimizin ve tüm başka üniversite bileşenlerinin cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, din, mezhep ve etnisiteden kaynaklı farklılıklarını özgürce tabir edebilecekleri inançlı bir alan olmalıdır. Bu alan hiçbir mazeretle tehdit edilemez. Rektörlüğün sorumlusu olduğu, öğrencilerimizi ayrıştırmaya ve düşmanlaştırmaya yönelik tüm nefret ataklarını kınıyor, katiyetle kabul etmiyoruz.

Direnişimizin başından beri Güney Meydan’da akademisyenlerimizin gerçekleştirdiği ve dayanışmamızın en kıymetli mecralarından biri olan Kelam 101 derslerine, bu hafta Güzver Yıldıran’ın verdiği Sistem Kuramı ve Kıymetler 101 dersiyle devam ettik. Hocamız, sunumunda bilhassa II. Dünya Savaşı’ndan sonra devlet, idare, işletme, sanayi ve toplumsal alanlarda ortaya çıkan meseleleri çözmek için yaygın olarak kullanılan sistem kuramını anlattı.

Üniversitemize memleketler arası seviyede akademik ve bilimsel kıymet katan araştırma merkezlerine yönelik, atanmış rektör ve idaresi tarafından gerçekleştirilen sistematik hücumlar devam ediyor. Bu hafta, başta matematik, fizik ve mühendislik bölümlerimizin öğretim üyeleri ve öğrencileri olmak üzere, İstanbul’da ve ülkemizde birçok araştırmacıya hizmet veren İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezinin tahliyesi istendi. Rektörlük 5 Mayıs’ta gelen ani bir mektupla “tanıtım ofisi” yapılması için İMBM’nin boşaltılmasını istedi, İMBM müdürünün Rektör ve Araştırmadan sorumlu Rektör Yardımcısına tekraren ilettiği randevu taleplerine yanıt verilmedi, 24 Mayıs sabahı ise merkezin anahtarları değiştirilerek İMBM topluluğunun merkezi kullanımı engellendi. İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi, 2006 yılında İstanbul üniversitelerinin matematik kısımlarının işbirliği ve ülkenin esaslı şirketlerinden birinin kurallı bağışı ile Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesinde açıldı. Merkez 16 yıldır, Türkiye’deki matematiksel bilimlerin tüm alanlarını kapsayan tek araştırma enstitüsü olarak faaliyetler yürüttü. Kurulduğu günden beri, matematik aktifliklerine konut sahipliği yapan; seminerler, memleketler arası konferanslar, özel mevzularda dersler, ileri seviyede yaz/kış okulları düzenleyen İMBM, milletlerarası seviyede saygın ve değerli bir araştırma merkezidir. Merkezin kapatılması manasına gelen bu mecburî tahliyenin, başta Boğaziçi Matematik Kısmı olmak üzere tüm matematik topluluğunda önemli ve olumsuz tesirleri olacaktır. Bir araştırma üniversitesinde, araştırma merkezlerimizin, yöneticilerinin haberi dahi olmadan gece yarısı baskınlarıyla, dokümanlarının çöp poşetlerine doldurularak taşınarak tahliye edilmesi, yılların bilimsel emek ve birikimini zorbalıkla yok etme gayretidir. İMBM’yi üniversitenin “tanıtım ofisi” olarak kullanma mazeretiyle yapılan bu tasfiye harekatını kabul etmiyor, bu karardan dönülmesini talep ediyoruz.

İki hafta evvelki Senato toplantısında adapsız bir halde kabul edilen atama ve yükseltme kriterleri karar verme yetkisini kısımlardan alıp, gayrimeşru dekanlık ve rektörlükte toplamayı amaçlıyordu. Kısım iradesini hiçe sayan bu merkeziyetçi yaklaşımın birinci uygulamasını bu hafta Resmi Gazetede yayınlanan işe alım ilanlarında gördük. Daha evvel de tekraren belirttiğimiz üzere üniversitemizi vasatlaştırma ve siyasi kadrolaşmanın önünü açan bu uygulama liyakata dayalı, bilimsel eğitim geleneğinin aşınmasına sebep olacaktır. Hüzün ve telaş verici bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.

Her hafta olduğu üzere süregiden hukuksuzluklara dair yaptığımız davetimizi yineliyoruz:

Üniversitedeki gayrimeşru uygulamalar bir an evvel sona ermelidir. Üniversitemizdeki tüm fakülte dekanları, enstitü müdürleri ve yüksek okul müdürü seçimle vazifeye gelmeli ve seçilmiş heyetlerle denetlenebilmelidir. Şeffaf ve demokratik yollardan belirlediğimiz ve haksızca işlerine son verilen dekanlarımız bir an evvel vazifelerine iade edilmelidir. Atama ve yükseltme kriterleri hiçe sayılarak, kısım ve fakültelerin onayı alınmadan, doruktan inme kararlarla yapılan tüm atamalar gayrimeşrudur, geri alınmalıdır. İşlevsizleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi ve Cinsel Tacizi Tedbire Koordinatörlüğü işinin ehli çalışanlarıyla birlikte bir an evvel tekrar aktif hâle getirilmelidir. Naci İnci ve idaresi ile bugüne kadar hukuksuzca takımlaşmış tüm isimlerin istifasını talep ediyoruz. Fakülte ve kısım kararları yok sayılarak işine son verilen ve dersleri iptal edilen meslektaşlarımızın haksızca uzaklaştırıldıkları işlerine iade edilmelerini, ayrıyeten öğrencilerimiz, akademik ve idari çalışanımız hakkında mesnetsiz münasebetlerle açılmış tüm disiplin soruşturmalarının geri alınmasını bir defa daha talep ediyoruz. Üniversitemizi yılmadan ve kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de özgür, özerk ve iştirakçi unsurlara dayalı bir üniversite ideali gerçekleşene kadar,

Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!’” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.