Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Seviyeler Neler?

Bitcoin fiyat hedefleri, First Republic kayıplarının cesaretlendirdiği Bitcoin boğalarıyla son 10 ayın en yüksek seviyelerine ulaşıyor. Bu da önemli bir soruyu akla getiriyor: Ayılar gidiyor mu?

Bitcoin ayı piyasası bitti mi?

Kripto analisti RJ Fulton, yeni bir boğa piyasasından önce, biraz daha derine iniyor. Bitcoin’in (BTC) başına bela olan 2022’nin sıkıntıları, lider kripto para birimi yeni yılın başından bu yana %65’ten fazla yükseldiği için unutulmuş gibi görünüyor. Bu yükseliş sayesinde iyimserler, bu yenilenen ivmenin Bitcoin’in değerinin yaklaşık %70’ini kaybettiği ayı piyasasına resmen son vermek için yeterli olabileceği konusunda umutlu.

Bitcoin’in en son kripto kışını dikiz aynasına koyup koymadığını gerçekten değerlendirmek için, yatırımcıların ufukta bir boğa piyasası olasılığını doğru bir şekilde ölçmek için sadece fiyatından başka bazı ölçütlere bakmaları gerekir. BTC’nin bir yatırım olarak amacı, muhtemelen oynayabildiği çeşitli roller nedeniyle belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, özünde merkezi olmayan bir ödeme ağı. Bu nedenle, ağdaki faaliyeti kullanıcı adresleri ve işlemler şeklinde ölçerek, yatırımcıların diğer ayı ve boğa piyasası döngülerine kıyasla bugün Bitcoin’in sağlığı hakkında bir fikir sahibi olmaları mümkün.

Ağ ne diyor?

Başlangıç olarak adreslere bakalım. Sürekli artan toplam adres sayısından ziyade, yeni adreslerin ağa katılma oranı daha açıklayıcı olur. 2020’nin başından bu yana en düşük seviyelerine ulaştıktan sonra, ağ üzerinde işlem yapan yeni adreslerin sayısında bir canlanma oldu. Bir kripto araştırma ve veri firması olan Glassnode’a göre, geçtiğimiz çeyrekte Blockchain’de ayda ortalama 13,5 milyondan fazla yeni adres katıldı. Bu seviyeler en son 2021’in ilk çeyreğinde, Bitcoin’in 63.000 doların biraz altında kalmasıyla sonuçlanan bir yükselişe geçtiğinde görülmüştü. Aslında bu Mart ayı, 14,4 milyon yeni kullanıcı ile Nisan 2021’den bu yana en büyük adres artışını kaydetti.

Ağı kullanan neredeyse rekor miktarda yeni adresle birlikte, işlemlerin de döngünün en yüksek seviyelerinde olduğunu varsaymak makul olacaktır. Bu yılın ilk çeyreğinde Bitcoin, kripto para talebinin artmasıyla ayda ortalama 9 milyon işlem gerçekleştirdi. Yeni adres artış hızına benzer şekilde, bu seviyelerde işlem bulmak için BTC’nin rahat bir şekilde boğa piyasasının ortasında olduğu 2021’in 1. çeyreğine geri dönmeniz gerekir.

Henüz tam olarak değil

Adres büyümesi ve işlemlerdeki artışla birlikte Bitcoin fiyatı, 2023’ün başından bu yana önemli ölçüde yükseldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ocak ayından Mart ayına kadar Bitcoin %72 oranında artış kaydetti. Yinelenen adres büyümesi ve işlem sayısı temasının ardından bu, %103 artış gösterdiği 2021’in 1. çeyreğinden bu yana üç aylık dönemdeki en iyi performansı oldu. Tüm bu metriklerin birleşimi göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin’in ayı piyasası hüznünün sona erdiğini söylemek için yeterli olabilir. Ancak, 2021’deki gibi bir boğa piyasasının bu yıl geri döneceği yönündeki iyimserlik yanlış.

Daha ziyade, Bitcoin’in şu anda geçmiş ayı piyasasının ve yaklaşan bir boğa piyasasındaki potansiyel bir sonraki ayağının sınırlarında dolaştığı görülüyor. Ancak bu bölgede kalmaya devam ederken, BTC hala bir pazarlık gibi duruyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesinin %50’den fazla altında kaldığı ve yine de önemli ölçütlerin en son BTC’nin fiyatının 60.000 dolardan fazla olduğu zamanlarda görülen seviyelere yakın olduğu düşünüldüğünde, bugün kripto para birimini satın almak, bir boğa piyasasının geri dönmesi durumunda kazançlı olabilir.

Hayes: “Belirsizlik” Bitcoin fiyatını yönlendiriyor

Bitcoin, ABD bankacılık krizinin hızla gelişen bir sonraki bölümüne olumlu yanıt vermeye devam etti. Bu durum, bu hafta mevduatlarında 100 milyar dolarlık bir azalma olduğunu açıklayan First-Republic-Bank etrafında şekillendi. Bunun üzerine kripto türev borsası BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes kan kokusu aldı. Eğer hükümet First Republic’i kurtarmayı reddederse, bunun tehlikeli bir zincirleme iflas reaksiyonu başlatabileceğini ileri sürdü. Bu bağlamda Hayes, şunları söyledi:

Ancak FRC başarısız olursa ve mevduat sahipleri L alırsa, aynı sorunlara sahip diğer tüm bankalar kısa bir süre sonra batacaktır. Tüm ABD bankacılık sistemi aynı sorunlardan muzdarip.

Hayes, hem Bitcoin’in hem de altının, bankanın kaderi ve kanun yapıcıların bir sonraki adımlarıyla ilgili netlik ve buna bağlı soğukkanlılık eksikliğinden esas olarak yararlandığı sonucuna vardı. Bu doğrultuda, “Altın ve BTC gibi dış paraları yükselten de bu belirsizlik,” dedi.

First Republic Bank (FRC) 1 günlük mum grafiği / Kaynak TradingView

Bitcoin fiyatı 40.000 dolara gidiyor mu?

Bu nedenle BTC traderları ve analistleri, 30.000 dolar civarındaki geçici konsolidasyon hareketlerine bakılmaksızın, genel yükseliş trendinin devam edeceğinden eminler. Popüler analist Michaël van de Poppe, “Önemli kırılma noktası 28.800 dolar değil 27.800 dolar,” şeklinde konuştu. Bunun ardından, “40.000 dolar için hazırız,” dedi.

DaanCryptoTrades, mevcut toparlanma ile önceki aylık en düşük seviyelere gerileme arasında karşılaştırmalar yaptı. Bu kapsamda, “Yüksekleri hızlı bir şekilde arka arkaya süpürmek. Fiyat düzgün bir şekilde düşmeden önce bunlardan yaklaşık bir düzine yaşadığımız düşüş yolunda gördüğümüz gibi benzer fiyat hareketi” diye özetledi.

Popüler trader Jelle ve ByzantineGeneral de dahil olmak üzere diğerleri, BTC fiyat hareketinin 30.000 dolara geri döneceğini tahmin ediyor. Trader, “OI burada düzgün bir şekilde silindi. Yaklaşık 500 milyon dolar silindi,” diyerek türev piyasalarının son kazançlara verdiği tepkiye dikkat çekiyor. Ayrıca, “Muhtemelen bu mini rallinin bitmek üzere olduğu anlamına geliyor. Sırada konsolidasyon var,” diyor.

BTC sürekli vadeli işlem verileri / Kaynak Byzantine General/Twitter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir