Biden’dan Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un için yeşil ışık: Samimi olursa onunla görüşürüm

Posted by

dün gerçekleştirdiği Asya ziyaretinin birinci ayağında, Güney Kore’nin başşehri Seul’de 11 gün evvel vazifesi devralan Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ile bir ortaya geldi.

İkili görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Güney Kore merkezli haber ajansı Yonhap’ta yer alan habere nazaran; İki başkan, Kuzey Kore’nin artan nükleer ve füze tehditlerine karşı daha büyük askeri tatbikatlar düzenleme ve Pyongyang’ı caydırmak için daha fazla ABD silahı konuşlandırılabileceği konusunda mutabakata vardı.

ABD Lideri Biden, Güney Kore ile ABD ortasındaki ittifakın hiç bu kadar güçlü ve canlı olmadığını kaydederek “Başkan Yoon ve ben, caydırıcı duruşumuzu daha da pekiştirerek ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan büsbütün arındırılması için çalışarak, Kuzey Kore’den kaynaklanan tehdit dahil olmak üzere bölgesel güvenliğin zorluklarıyla uğraş etmek için yakın münasebetimizi güçlendirmeyi ve birlikte çalışmayı taahhüt ettik. ABD ile Güney Kore ortasındaki iş birliği tüm tehditleri birlikte göğüslemeye hazır olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

‘KİM’İN SAMİMİYETİNE BAĞLI’

ile görüşmeye açık olup olmadığı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Biden, “Bu, (Kim’in) samimi ve önemli olup olmadığına bağlı.” dedi.

Öte yandan, Washington’un, Çin ve Kuzey Kore’ye Kovid-19 aşısı gönderme teklifinde bulunduğunu belirten Biden, bu teklife karşılık alamadıklarını kaydetti. Biden ayrıyeten Hint-Pasifik bölgesinin “özgür ve açık” kalması için 1950-1953 Kore Savaşı’na uzanan ABD ile Güney Kore ortasındaki ittifakın daha da gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Pasifik’teki demokrasiler ortasında çok daha yakın iş birliğine gereksinim olduğuna değinen ABD Lideri, “Sadece askeri değil, ekonomik ve politik olarak açıdan da.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.