Biden, Rusya ve Somali kaynaklı ‘ulusal acil durum’u uzatma kararı aldı

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiği gerekçesiyle Rusya kaynaklı “ulusal acil durum” halinin uzatılmasına karar verdi.

AA’nın aktardığına göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Joe Biden’ın “ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine yönelik tehdit oluşturmaya devam etmesi” iddiasıyla 15 Nisan 2021’de ilan edilen Rusya kaynaklı “ulusal acil durum”a ilişkin başkanlık kararnamesini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdiği ifade edildi.

Biden, Rusya’nın “özellikle ABD ve müttefiklerinde özgür ve adil seçimler ve demokratik kurumları baltalama çabaları, kötü niyetli siber faaliyetler, uluslararası yolsuzluğu teşvik etmek, muhalifleri ve gazetecileri hedef almak, ABD ulusal güvenliği için önem arz eden ülke ve bölgelerde güvenliği baltalamak, devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duymamak dahil uluslararası hukuk ilkelerini ihlal etme gibi nedenlerle ABD’nin ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisine sıra dışı ve olağanüstü tehdit oluşturmaya devam ettiğini” öne sürdü.

Biden, bu nedenle 15 Nisan 2023’te süresi dolacak olan acil durum halinin bu tarihten sonra da yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

SOMALİ KAYNAKLI ACİL DURUM DA UZATILDI

ABD Başkanı Joe Biden, Somali kaynaklı ulusal acil durumun da uzatılması kararını aldı.

“Somali’de devam eden istikrarsızlık ve terör tehdidinin ABD ulusal güvenlik ve dış politikasına tehdit oluşturmaya devam ettiğini” savunan Biden, 12 Nisan 2010’da ilan edilen Somali kaynaklı ulusal acil durum halinin de uzatılması gerektiğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir