Biden kural tanımadı, herkesin elini sıktı

Posted by

ABD Lideri Biden, İsrail ziyaretinde Covid-19 nedeniyle evvelden açıklanan kimsenin elini sıkmama kuralını tekraren yıktı, neredeyse tüm yetkililerle tokalaştı. Biden’ın asıl niyetinin, tartışma yaratan Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens Selman’la kameralar önünde el sıkışmamak olduğu savları daha evvel ortaya atılmıştı.

ABD Lideri Joe Biden, dün başladığı İsrail ziyaretinde Covid-19 tedbirleri gereği evvelce açıklanan tokalaşmama kuralını tekraren bozdu.

Biden, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda kendisini karşılayan İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Yair Lapid’le yumruk tokuşturma hareketiyle selamlaştı. Fakat, birkaç dakika sonra bir ortaya geldiği eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun elini sıktı.

Biden, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Yair Lapid tarafından karşılandı.

Ayrıca yakın temasın olduğu karşılama merasiminde kimsenin maske takmaması da dikkat çekti.

ABD Lideri, bir saat kadar sonra düzenlenen savunma toplantısında İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın, Kudüs’teki Holokost anıtındaki merasimde de Başbakan Lapid’in elini sıkarken kameralara yakalandı.

Biden, Holokost’tan kurtulan iki bayanla ellerini tutarak uzun uzun sohbet etti.

Son devirde gafları ve sık sık düşmesiyle dikkat çeken Biden, Holokost şahitleriyle da el sıkışarak Beyaz Saray tarafından resmen açıklanan tokalaşmama kuralını tekraren ihlal etti.

‘ASIL MAKSAT SELMAN’IN ELİNİ SIKMAMAK’

Beyaz Saray, Biden’ın İsrail’den sonra Suudi Arabistan’a da gideceği seyahat öncesinde ABD Lideri’nin Covid kuralları kapsamında yetkililerin elini sıkmayacağını duyurmuştu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre’in, Air Force One uçağındaki gazetecilere yaptığı açıklamada Biden’ın yarın gideceği Suudi Arabistan’da da tokalaşmama kuralını sürdüreceğini söylemesi de soru işareti yarattı. Birtakım siyasi uzmanlar, Biden’ın Covid tedbirleri için değil ortasının açık olduğu Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la el sıkışmamak için bu kararı aldığını düşünüyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin 2018’de İstanbul’da öldürülmesi sonrasında Suudi Arabistan idaresinden hesap soracakları kelamı veren ABD Lideri Biden’ın Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret ABD’de yansılara yol açıyor. Biden, geçen hafta Washington Post gazetesine yazdığı makalede tenkitlere karşılık vererek Suudi Arabistan’la temasın ABD için kıymetli olduğunu belirtmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.