Basın manşetleri üçe bölündü… Togg, seccade, enflasyon

14 Mayıs seçimlerine yaklaşılırken ülke gündeminde de hareketlenmeler devam ediyor. Muhalefet, özellikle son yıllarda durmak bilmeyen artışla vatandaşın alım gücünü azaltan enflasyon üzerinden iktidara yükleniyor.

Dün, yerli elektrikli otomobil markası TOGG’un ilk teslimatının gerçekleşmesi ve yurt içinden ve dışından onlarca sipariş verilmesi de iktidarın elini hafifleten gelişmelerden biri oldu.

Söz konusu Türkiye’nin gündemini oluşturan iki mesele, Türk basınını da böldü. “Muhalif” ve “Yanlı” olarak tabir edilen gazeteler, bugünkü manşetlerine farklı konuları taşıdılar.

Cumhuriyet gazetesi Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun seccadeye basarak çekildiği fotoğrafı eleştirdiğini ifade ederek “İktidar dini değerleri siyasete alet ediyor, yurttaş açlıkla boğuşuyor” ve “Yoksullukta rekor” başlığını manşetine taşıdı. Haberin içeriğinde ise kırmızı ete ve mart ayı enflasyon rakamları açıklandı.

Günboyu gazetesi ise Dünya Bankası’nın “Gıda güvenliği” raporunun şubat ayı sonuçlarını hatırlatarak “Gıda enflasyonunda dünyada ilk 5’e girdik” başlığını attı.

Evrensel ise TÜİK ve ENAG’ın açıkladığı enflasyon oranlarını karşılaştırarak “Sarayın enflasyonu ile sokağınki çok farklı” dedi.

Karar gazetesi, “Alışverişte tane dönemi” başlığıyla ülkedeki enflasyonu ve alım gücünün durumunu manşete taşıdı. Haberde Türkiye’nin yüksek enflasyon alanında Avrupa’da birinci dünyada 10’uncu sırada olduğuna yer verildi.

Birgün gazetesi ise iktidarın, gündeme getirdiği bazı konularla ekonomik krizin göz ardı edildiğini iddia ederek “Saray suni gündemlerle bu tabloyu unutturmanın derdinde. Tam gaz batış” başlığını attı.

Yeniçağ da, TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon verilerine tepki gösterdiği bir haberi “TÜİK zamların altında kaldı” başlığıyla manşetine taşıdı.

Öte yandan “iktidara yakınlığıyla” bilinen bazı gazeteler ise, bu sabah gündemine TOGG ile başladı.

Yeni birlik gazetesi, manşetine dün gerçekleşen TOGG teslim töreninden bir kare koyarak “ABD’ye ders vereceğiz” başlığını attı.

Akşam gazetesi de TOGG haberini birinci sayfa manşetine taşıyarak “Doğduğu yerden çıktı. İlk otomobil modeli Erdoğan Ailesi’ne teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Manşetin yanı sıra seçime kalan gün sayısı da hatırlatıldı.

Türkiye gazetesi, manşetine TOGG haberini taşıyan gazetelerden birisi oldu. Manşette Erdoğan ve Emine Erdoğan çiftinin fotoğrafı kullanılırken “Yolu bahtı açık olsun” denilerek Emine Erdoğan’a teslime dilen TOGG aracına vurgu yapıldı.

Milli gazete, manşet haberine TOGG teslim törenini taşıdı. “TOGG’da tarihi gün” ve “İlk araba Erdoğan Ailesine” başlıklarıyla öne çıkan manşette yerli ve milli otomobil TOGG’a vurgu yapıldı.

Sabah gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye Yüzyılı” tabirine gönderme yaparak “Türkiye Yüzyılının ilk meyvesi TOGG” başlığını attı. Haberin içeriğinde ise “Yerli ve milli otomobil TOGG’un ilk teslimatı Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a yapıldı. Erdoğan: Milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine şahitlik ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir