Barış Pehlivan: İBB’ye yeni bir operasyon planlanıyor

Posted by

Cumhuriyet müellifi Barış Pehlivan, “İBB için yeni operasyon” başlıklı köşe yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun bir kurmayına yönelik ‘operasyon düzenleneceğini’ argüman etti. Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) davası kapsamında İBB’ye dönük ek bir iddianamenin hazırlanacağını yazan Pehlivan, “Ekrem İmamoğlu’nun kurmay takımından bir isme odaklanıldığı ileri sürülüyor” dedi.

Barış Pehlivan, şu tabirlere yer verdi:

“İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) davası görülüyor. O davanın iddianamesinin bir kısmında DİAYDER referansıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) PKK irtibatlı şahısların yerleştirildiği tezi işleniyor.

Suçlamaya bahis olan bireyler, İBB’de işe alınan gassallar.

Ayrıca, fakirlere dağıtılan yardım kartlarının İBB tarafından derneğe de verildiği savcılığın argümanları ortasında.

Şimdi…

Halihazırda görülen davanın bir sonraki duruşması 26 Temmuz’da görülecek.

Fakat, aşikâr ki bir ek iddianame daha yolda…

Zira, savcılığın kimi İBB çalışanlarının sözlerini aldığını öğrendim. Güya “Sosyal yardım kartlarından DİAYDER üyelerine de verilmesini kim istedi” sorusu üzerinden İBB’ye yeni bir operasyon planlanıyor. Ekrem İmamoğlu’nun kurmay takımından bir isme odaklanıldığı ileri sürülüyor. Savcılık soruşturmayı hızlandırmışa benziyor.

Kâhin olmaya gerek yok, şu an İBB’yi mercek altına alan İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişlerin hazırlayacağı rapor da DİAYDER savcısının masasına konulacak.

Ve anlaşılan o ki seçime giden yolda AKP’nin İBB’yi yargı sopasıyla yıpratmaya çalışma atılımı sürpriz olmayacak.

“Cendere” isimli kitabımızda anlattık… Süleyman Soylu’nun Işık cemaati ile özel bir bağı var. Kendisi de tekraren hatırlattı zati, yetişmesinde Işıkçıların tesiri çoktu. Soylu’nun Fethullahçılarla eski geçmişi de buna dayanıyordu.

Sadece bu kadar değil…

Soylu kendisine en yakın çalışma arkadaşlarından Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce’yi Sayıştay’a uğurladı. İnce’nin oradan Anayasa Mahkemesi’ne geçmesi bekleniyor.

Lakin bir bakan yardımcısına daha seyahat görünüyor: Tayyip Sabri Erdil.

Onun da bir üniversiteye rektör olacağı konuşuluyor. Böylelikle Soylu tesirinin üniversitelere yanlışsız yayılacağı anlatılıyor.

Bütün bunlar konuşulanlar da bir de konuşulmayanlar var.

Erdil’in Soylu ile Trabzon’dan hemşeri olduğu ve Demokrat Parti’de de yan yana çalıştığı bilinir. Lakin iki isim ortasında pek bilinmeyen öteki bir bağ da var.

O da Bakan Yardımcısı Erdil’in Nurculuk geçmişi. Nurculuğun Yeni Asya kolundan olan Erdil’in Bakan Soylu ile hukukunda bu bağ da kritik nokta.

Geçmişte FETÖ ile ortası makûs olan lakin FETÖ’ye operasyon yapılınca bir anda FETÖ’ye sahip çıkan Yeni Asyacıların gazete arşivinde Erdil ile muhabbetlerinin izlerini görmek mümkün. Tabiri caizse Yeni Asyacılar, Tayyip Sabri Erdil’e toz kondurmuyor.

Anlatılan o ki, bugün Millet İttifakı’nı destekleyen, FETÖ sorunu üzerinden iktidarla arbede eden Yeni Asyacılara operasyon gündeme geldiğinde, onlara birinci sahip çıkan da Bakan Yardımcısı Erdil olmuş. İçişleri Bakanı Soylu, Nurculukta “abi” üzere olan yardımcısı Erdil’i bu mevzuda dikkate almış.

Biliyorum, “Fethullahçılar gitti öbür Işıkçılar geldi” diyorsunuz. Problem yolu değiştirmek değil ki yol arkadaşını tekrar seçmek!” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.