Atatürk’ü temsil eden bayrak karaya çıkarıldı

Posted by

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Atatürk’ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, askerler tarafından karaya çıkarıldı.

19 Mayıs kutlamaları, saat 07.45’te Atatürk Anıtı’nda başladı. Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nün anıta çelenk sunumuyla başlayan merasim, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Anıttaki merasimin arından Tütün İskelesi’ndeki merasim alanına geçildi.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Samsun’a birinci adımını attığı yer olan Tütün İskelesi’nde Atatürk’ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, askerler tarafından karaya çıkarıldı.

Burada 2 denizci ve 2 karacı asker ile birlikte 1 denizci subay, 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı nezaretinde 5 izciye teslim edildi.

“103. YILI KUTLAMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Merasimde konuşma yapan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Milli Çabamızın 103. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 103 yıl evvel ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşayacak kadim milletimizin istiklal meşalesinin ateşi istikbale atılan birinci adımla burada yakılmıştı. 103 yıl sonra da bugün tekrar tıpkı ruh ve inançla bu ulu uğraşın sembolü milletimizin onuru olan al bayrağımız milletimizin geleceği olan Türk gençliğine teslim edilecektir.

Her yıl coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs hem bir milletin bağımsızlık uğraşının sembolü hem de geleceğin teminatı aydınlık yarınlarımızın neferi gençlerimizin bayramıdır. Bu bayram gençlerimize ümitsizliğe düştüğü her an yeni bir başlangıcın ilhamını vermektedir. Bu his ve kanılarla Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi Allah’tan rahmet, minnet ve hürmetle anıyorum” dedi.

19 Mayıs kutlamaları Samsun’da çeşitli etkinliklerle gün boyunca devam edecek. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.